Świętochłowice: Spotkanie więźniów w zapomnianym obozie

  Świętochłowice: Spotkanie więźniów w zapomnianym obozie

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilkadziesiąt osób spotkało się w środę przy bramie po dawnym obozie zagłady w Zgodzie przy ul. Wojska Polskiego. Nie przyszedł jednak nikt z władz miasta.
  Przyjechali za to byli więźniowie i krewni pomordowanych. 17 czerwca spotykają się tu od piętnastu lat. Cieszyli się, że w końcu, po roku oczekiwań, przed bramą zamontowano pamiątkową tablicę. Pojawiła się we wtorek, tuż przed uroczystością. To jednak w ocenie więźniów i ich rodzin tylko gest. Wczoraj przy tablicy były wieńce i znicze. Zdaniem więźniów za kilka dni miejsce, gdzie zginęło ponad 2 tys. osób trzynastu narodowości, znów będzie brudne i zapomniane.

  - Na co dzień trawa zarasta tu do kolan - twierdzi Józef Małek, który pomaga rodzinom ofiar.
  Zdaniem więźniów, Zgoda to obóz zapomniany. Głośno mówią o masowych mogiłach, które się tu znajdują. Wielu z nich brało udział w grzebaniu zabitych, potrafią zlokalizować groby. Zbiorowe groby nigdy nie zostały odkopane i nikt nie chce tego zrobić

  - Właśnie chodzimy po trupach - powiedziała Dorota Boreczek, która do obozu w Zgodzie trafiła z matką jako 14-latka i spędziła w nim dziesięć miesięcy.

  Jednak zbiorowe groby nigdy nie zostały odkopane, a zwłok nie ekshumowano. I nie zanosi się na to, aby ktoś chciał się tym zająć. W miejscu kaźni powstały ogródki działkowe, plac zabaw, rozbudowały się niewielkie firmy przemysłowe. Nie ma miejsca pamięci z prawdziwego zdarzenia, nie szukano także pamiątek po obozie. W warszawskiej Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie chcą słyszeć o mogiłach, w katowickiej delegaturze Rady twierdzą, że jeśli mogiły są, to... sami świadkowie powinni pisemnie zawnioskować o to, aby się nimi zająć.

  - Ja nic na ten temat nie wiem - twierdzi Joanna Janecka z KOPWiM w Katowicach. O grobach nic nie wiedzą także urzędnicy magistratu. A świadków tego, co w Zgodzie działo się ponad pół wieku temu, jest coraz mniej. - Po kolei umieramy. Dziś jest nas garstka. Jak nas zabraknie, o sprawie już nikt nie będzie pamiętał, bo ludzie pamiętać nie chcą - mówi Boreczek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo