Gliwice: Kto pomoże Uzbekom?

  Gliwice: Kto pomoże Uzbekom?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koczujący w Gliwicach od tygodnia Uzbecy stają się coraz bardziej niewygodnym problemem dla władz wojewódzkich, ale i dla konsulatu swego kraju.
  17 mężczyzn twierdzi, że zostali oszukani przez firmę, która omamiła ich w Uzbekistanie możliwością zarobienia 3,5 tys. dolarów miesięcznie. Wszczęli protest, bo dostawali na budowie w gliwickich Łabędach od 600 do 2 tys. 700 złotych. Trwa przepychanka, kto powinien pomóc koczującym

  Pomoc w powrocie im do Uzbekistanu i kwestia obecnego wsparcia traktowana jest jak gorący kartofel. Śląski Urząd Wojewódzki przerzuca odpowiedzialność na władze Gliwic.
  Uzbecki konsulat. Cierpliwość niosącym robotnikom pomoc wyczerpuje się. Uzbecy twierdzą, że nie mają pieniędzy na powrót. Żywność biorą, odmawiając przenosin do schroniska dla bezdomnych. Nie chcą jakiejkolwiek pracy, a to jedyna możliwość zarobku i powrotu bez angażowania urzędów.

  Firma Jukow, która za pośrednictwem uzbeckiego Bertur Biznes dała im legalną pracę skieruje dziś do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dokumenty anulujące ich pozwolenia na pracę.
  Od urzędników usłyszeliśmy rozbieżne informacje, jak wygląda anulowanie pozwolenia i wiz oraz kto ma do tego czasu pomagać Uzbekom.

  - O anulowanie powinien wystąpić, ten kto o nie wystąpił, czyli Bertur - twierdzi Mariusz Dobrzaniecki z ŚUW, dodając że procedura może potrwać do miesiąca. Dobrzaniecki odsyła do Lidii Chmielewskiej, kierownika ds. cudzoziemców w tym samym urzędzie. Ta twierdzi, że anulowaniem wizy powinna zająć się placówka dyplomatyczna.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama