Podbeskidzie i Śląsk podtopione

Podbeskidzie i Śląsk podtopione

Łukasz Gardas, Mirosława Książek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Podtopione domy, zalany dworzec, uszkodzony most, straty w zakładach przemysłowych. To skutki gwałtownych burz, które przeszły nad regionem nocą ze środy na czwartek.
Największe straty są na Podbeskidziu, tam w ciągu ostatniej doby strażacy aż 500 razy byli wzywani do usuwania skutków deszczu. Groźnie było też w okolicach Chałupek na Śląsku. Tam nocą Odra przybrała aż o metr.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, rybnickiego, raciborskiego, wodzisławskiego, gliwickiego i w Jastrzębiu-Zdroju w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Odrze i na rzekach w Czechach.


Bielsko-Biała


Zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie bielskim. Tam w wyniku nocnej ulewy ucierpieli mieszkańcy aż siedmiu gmin.

Zobacz, jak wyglądało zalane Bielsko-Biała


- Najpierw ulewy przeszły przez zachodnią część powiatu - Jaworze i Jasienicę, gdzie zostały podtopione dziesiątki prywatnych budynków. Później deszcze nawiedziły też Czechowice-Dziedzice i Bestwinę - relacjonuje Aleksander Radkowski, naczelnik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bielsku-Białej.

Groźne burze ominęły z kolei mieszkańców Szczyrku, Buczkowic, a także Wilkowic.
W Czechowicach zalany został dworzec kolejowy, nastawnia i trakcja kolejowa, przez co sparaliżowany został ruch pociągów. - Woda z ulicy przelewała się przez poczekalnię aż na drugą stronę dworca - opowiada Radkowski.

Przez tę stację przejeżdżają pociągi krajowe z Beskidów do Katowic i Warszawy, ale też międzynarodowe (np. z Budapesztu i Wiednia). Odpompowanie wody z torów i nastawni musi trwać co najmniej kilkanaście godzin. Tory zalane są także w okolicach Pszczyny i Kobióra.
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo