Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała w PRL-u. Jak podbeskidzkie miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu? Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość! ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pl. Wojska Polskiego (druga połowa lat 70. XX wieku)
Pl. Wojska Polskiego (druga połowa lat 70. XX wieku) fotopolska.eu
Miasto Bielsko-Biała zostało utworzone 1 stycznia 1951 r. Tego dnia formalnie połączono datowane na 1312 r. Bielsko oraz założoną w XVI wieku Białą. Jak nowo powstałe miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na spacer po nieodległej przeszłości. Wiele z tych miejsc pamiętamy doskonale.

Bielsko-Biała w PRL-u - jak miasto wyglądało całkiem niedawno?

Miasto Bielsko-Biała położone jest w południowej części województwa śląskiego. Granice Bielska-Białej obejmują historyczne regiony Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa bielskiego.

Zobacz ZDJĘĆIA Bielska-Białej w PRL-u

Bielsko-Biała jest ważnym środkiem przemysłowym i handlowo-usługowym. Ze względu na liczne zabytki architektury miasto jest czasami nazywane „Małym Wiedniem”. A z racji bezpośredniego sąsiedztwa gór jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Rozwój miasta po II wojnie światowej związany był z powstającym przemysłem. W 1948 roku założono tu fabrykę silników samochodowych WSM. Na jej bazie w 1971 powstała Fabryka Samochodów Małolitrażowych. W Bielsku-Białej produkowano Polskiego Fiata 126p na włoskiej licencji. Pod koniec lat 40. XX wieku na lotnisku w Aleksandrowicach utworzono Szybowcowy Zakład Doświadczalny powstały na bazie przedwojennych warsztatów. Dzięki temu miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji lotniczej. Ponadto ważną rolę odgrywał w mieście przemysł włókienniczy.

Rozwijający się przemysł ciągnął za sobą konieczność budowy osiedli mieszkaniowych dla pracowników. Osiedle Grunwaldzkie oraz osiedla wzdłuż ulicy Piastowskiej powstały w latach 50. i 60., a nieco później – bloki z wielkiej płyty: Złote Łany, osiedla Karpackie i Beskidzkie oraz Wojska Polskiego.

Bazary Zamkowe, Kino Wanda – dziś te budynki możemy oglądać wyłącznie na zdjęciach. Jakie jeszcze obiekty zniknęły z mapy Bielska, a które do dziś cieszą nasze oczy? Zapraszamy na wirtualny spacer ulicami peerelowskiego Bielska.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera