Ważne
  Nielegalnych turystów z Ukrainy i Chin zatrzymali śląscy...

  Nielegalnych turystów z Ukrainy i Chin zatrzymali śląscy pogranicznicy

  MT

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mobilne patrole Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymały 5 cudzoziemców, którzy bezprawnie przebywali na terytorium Polski.
  Byli to obywatele Ukrainy i obywatele Chin. Ujawnienie ich nielegalnego pobytu w Polsce było efektem rutynowych działań kontrolnych prowadzonych na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych pod kątem przeciwdziałania nielegalnej imigracji - poinformował Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk SG Cezary Zaborski.

  Do ujawnienia bezprawnego pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju doszło w trakcie kontroli drogowych prowadzonych w rejonie Cieszyna, na drodze nr 1.
  Najpierw podczas kontroli ukraińskiego autobusu rejsowego relacji Praga - Dniepropietrowsk funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili nielegalny pobyt w Polsce 23-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna, który jako pasażer wjechał autobusem na terytorium Polski z Czech nie miał bowiem dokumentów, które umożliwiałby mu przekroczenie granicy i legalny pobyt w naszym kraju. Legitymował się ważnym ukraińskim paszportem, ale bez polskiej wizy uprawniającej go do pobytu.

  Do podobnego zdarzenia doszło w trakcie sprawdzania dokumentów podróżnych poruszających się ukraińskim autokarem wykonującym połączenie na trasie z Pragi do Kijowa. Podczas legitymowania 32-letniego obywatela Ukrainy okazało się, że również on - nie mając polskiej wizy, wjechał z Czech do Polski.

  Natomiast w trakcie czynności kontrolnych prowadzonych w polskim autobusie rejsowym relacji Zamość - Neapol funkcjonariusze ujawnili bezprawny pobyt w Polsce trzech obywateli Chin w wieku 43, 15 i 14 lat. Osoby te usiłowały wyjechać z Polski do Włoch. Podczas sprawdzania posiadanych przez nich dokumentów okazało się, że w Polsce przebywają bezprawnie, bez tytułu pobytowego. Przeprowadzone wyjaśnienia wykazały, że kilka dni wcześniej cudzoziemcy ci przyjechali do Polski z Włoch, gdzie mają prawo do legalnego pobytu, ale bez możliwości wyjazdu i przemieszczania się po pozostałych państwach strefy Schengen. Ograniczeniom tym cudzoziemcy jednak nie podporządkowali się i wyjechali z Włoch, a następnie przyjechali do Polski. Po nielegalnym pobycie w naszym kraju zamierzali powrócić do Włoch.

  W związku z bezprawnym wjazdem i pobytem na terytorium Polski obywatele Chin i obywatele Ukrainy otrzymają decyzje administracyjne o wydaleniu zobowiązujące ich do opuszczenia terytorium naszego kraju. Ponadto za popełniony czyn zostaną ukarani mandatami karnymi. Po odebraniu decyzji i pouczeniu o obowiązku przestrzegania przepisów w zakresie przekraczania granic wewnętrznych UE i pobytu na terenie państw strefy Schengen, cudzoziemcy zostaną zwolnieni celem realizacji decyzji - napisał Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk SG Cezary Zaborski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama