Unia już dziś jest silna

Unia już dziś jest silna

Marcin Twaróg

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Zdaniem związków zawodowych prywatyzacja kopalń prowadzi w prostej drodze do wzrostu bezrobocia na Śląsku.Tu chyba zachodzi jakieś nieporozumienie - mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Z Jerzym Buzkiem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego rozmawia Marcin Twaróg

Jaka jest pana ocena dotychczasowych działań Parlamentu Europejskiego.
Dwa miesiące od rozpoczęcia kadencji to co prawda niedługi czas, ale pierwsze oceny można już wystawić.Z pełną odpowiedzialnością wystawiam ocenę "5". Parlamentarzyści zdali ten dwumiesięczny egzamin, bo bycie europarlamentarzystą to nie tylko uczestnictwo w sesjach plenarnych. Mam wrażenie, że dobrze się przygotowali do swojej roli. Powoli się docieramy i wiem, że oni zawsze mogą liczyć na mnie, a ja na nich, jeśli chodzi o nasze podstawowe zadania.

Podczas przemówienia programowego powiedział pan, że ekonomia, interesy gospodarcze nigdy nie mogą wypierać praw człowieka. Czy to była aluzja do stosunków rosyjsko-europejskich?

To nie była aluzja. Powiedziałem to wprost! Prawa człowieka powinny być zawsze na pierwszym miejscu. I nie ma znaczenia, czy mówimy o nich w kontekście wzajemnych połączeń energetycznych, czy rozważań o wspólnych europejskich zakupach gazu, o które to sprawy będę zabiegał. Wiąże nas strategiczne partnerstwo z Rosją i tym bardziej praworządność i demokracja zawsze muszą być na pierwszym planie. Tak samo zresztą powinniśmy się zachowywać w stosunkach z innymi potęgami - Indiami, czy Chinami, którym bardzo zależy na rozwoju możliwości handlowych i produkcyjnych z Europą. Te kraje muszą być naszymi partnerami, a nie rywalami.

Jest pan przekonany, że mimo tak wielu różnic Unia Europejska jest silna?
Jesteśmy bardzo poważnym podmiotem polityki światowej. Widać to szczególnie w stosunkach europejsko-amerykańskich. Jesteśmy w stanie dzięki wspólnej polityce dbać o globalny ład. Jestem zdania, że teraz nadszedł czas prawdziwego, transatlantyckiego partnerstwa parlamentarnego. Chcę doprowadzić do tego, by Parlament Europejski współpracował z Kongresem USA na każdym szczeblu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo