Katowicki Holding Węglowy umywa ręce

  Katowicki Holding Węglowy umywa ręce

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowicki Holding Węglowy, właściciel kopalni Wujek-Śląsk, w której w piątek doszło do zapalenia i wybuchu metanu, odżegnuje się od odpowiedzialności za piątkową tragedię.
  W środę, pięć dni po tragedii, szefowie KHW zwołali pierwszą konferencję prasową. Dlaczego tak późno, nie wyjaśnili. Za to wyliczyli, co już udało się zrobić. 727 razy reagowały w tym roku czujniki na wzrost stężenia metanu w rejonie wybuchu


  - Opieka psychologów, medyczna i lada moment materialna - wymieniał Stanisław Gajos, prezes zarządu KHW. - Pomoc materialna czterokrotnie wyższa niż rządowa - dodał wiceprezes Waldemar Mróz. Było też o nakładach na poprawę bezpieczeństwa pracy. - Ponad 18 tys. zł na pracownika.

  O przyczynach tragedii ani słowa. - Sprawę wyjaśni powołana w tym celu komisja. Wedle naszej wiedzy, na podstawie uzyskanych informacji, tego dnia wszystko w rejonie, w którym doszło do wypadku, było w porządku - oceniał Gajos. Mimo że kierownictwo KHW zapowiedziało, że nie będzie odpowiadać na oskarżenia padające pod ich adresem, to właśnie usprawiedliwienia zdominowały spotkanie.

  Prezes zaznaczył, że w kopalni Wujek-Śląsk działa jeden z najnowocześniejszych systemów metanometrii, w rejonie tragedii było 25 czujników, z tego 11 w feralnej ścianie. Od początku roku czujniki 727 razy reagowały na wzrost stężenia metanu, czyli maszyny były automatycznie odłączane od zasilania. Taka liczba wybić prądu w rejonie oznaczonym jako czwarty, czyli z najwyższą kategorią zagrożenia metanowego, nie odbiega od normy. To, zdaniem prezesa, najlepszy dowód, że system w kopalni był sprawny, przynajmniej do piątku, więc prawdopodobnie tragedia była wynikiem nie błędu człowieka, ani niesprawnych urządzeń, a tajemniczego, dotychczas niespotykanego w górnictwie, zdarzenia.

  - Być może mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem, które przerosło naszą wiedzę w zakresie zagrożenia związanego z metanem - komentował Gajos.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama