Trzeba dbać o serce

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Już drugą sobotę pod rząd gościmy na naszych łamach prof. hab. n. med. Jacka Białkowskiego, kierownika Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W poniedziałek nasz gość odpowiadał na pytania Czytelników na czacie internetowym w naszej redakcji. Oto obszerna relacja z tego spotkania
  ]bob: Czy arytmia serca jest wadą wrodzoną, czy nabytą Jak poznać, że cierpimy na taką chorobę?
  prof. J. Białkowski: Może to być nieprawidłowość wrodzona lub nabyta. Można ją poznać po nierównej pracy serca lub tzw. "biciach" lub "kołataniach" serca.

  puzytki: W jakich ośrodkach w Polsce. poza Zabrzem. jest wykonywane zamykanie ASD?

  Główne to: Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków.

  Psi_Psi: Panie profesorze, dlaczego w trakcie badań okresowych nie uwzględnia się wizyty u kardiologa? To zależy od wieku i od objawów. Wg mojej oceny rzeczywiście w pewnych przedziałach wiekowych powinien to być standard.


  ob: Słyszałem, że u niektórych ludzi serce znajduje się po prawej stronie. Czy może to powodować problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu? Może, jeżeli towarzyszy temu wada serca.

  28mamcia: Urodziłam córkę z wadą serca, ma ubytek międzykomorowy. Chodzę z nią regularnie do kardiologa, w wieku 6 lat miała robione cewnikowanie serca. Wada jest stabilna. Czy takie wady są do usunięcia? Tak, są do usunięcia. W dzisiejszych czasach chyba najlepiej kardiochirurgicznie.

  94ewql: Jakie najczęściej występują powikłania po przezskórnym zamykaniu ASD? Czy są stosowane statystyki porównawcze odnośnie powikłań po zabiegach zamknięcia ASD między metodą operacyjną a przezskórną i jak one się przedstawiają? Jest kilka naukowych opracowań porównujących zamykanie ubytku chirurgicznie i przezcewnikowo. Wszystkie wskazują na wyższość metody nieoperacyjnej. Najczęstsze powikłania to zaburzenia rytmu serca. W grupie naszych 1000 pacjentów tak leczonych, wystąpiły one we wczesnym okresie (między 1 t ygodniem dzień, a m-cem) u 10 chorych (1 proc.) i miały charakter przemijający.

  28mamcia: Czy badania prenatalne są w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w sercu dziecka? I czy są możliwości ich... naprawienia jeszcze przed urodzeniem? Dobrze wykonane badanie prenatalne (przez doświadczonego kardiologa) powinno wykryć większość wad u płodu. Są możliwe interwencje u płodu, ale stosuje się je bardzo rzadko i w bardzo wybranych sytuacjach.

  agata: Proszę o odpowiedź, czy są lub gdzie były w Polsce wykonywane operacje double switch? W Łodzi, przez pana prof. Jacka Molla.

  asasas_1: Czy 1-centymetrowy ubytek przegrody międzyprzedsionkowej możliwy jest do zamknięcia metodą przezskórną i czy jest jakaś graniczna wielkość ubytku, której nie da się w ten sposób zamknąć? To zależy od wieku i masy ciała pacjenta. 1 centymetr u kilkukilogramowego niemowlęcia to bardzo dużo, u dorosłego człowieka to niewielki ubytek. Ubytek zbyt duży ( większy niż implant) nie nadaje sie do tej terapii.

  94ewql: Czy przetrwały otwór owalny w sercu między przedsionkami może dawać w przyszłości jakieś dolegliwości i ograniczać jego funkcjonowanie? Mój synek ma prawie 2 latka i martwi mnie ta nieprawidłowość serduszka. Przetrwały otwór owalny występuje u 1/3, 1/4 populacji i w bardzo wyjątkowych sytuacjach (przyczyna nie do końca poznana) może być odpowiedzialny za wystąpienie zespołów neurologicznych np. (udaru niedokrwiennego.Objawy te manifestują się najczęściej u dorosłych.

  bolly: Mój chłopak rok temu miał przeszczep serca. Czy w związku z tym będzie mógł pracować fizycznie w przyszłości? Czy będzie się szybciej przemęczał? Czy do końca życia będzie musiał brać tabletki? Na pewno do końca życia będzie musiał brać tabletki. Generalnie, tryb życia może prowadzić normalny.

  bolly: Jeżeli ktoś miał przeszczep - to kiedy będzie wiadomo na 100 proc., że ten się przyjął, że nie został odrzucony? Krytyczny czas to okres pierwszego roku.

  bill: W jakim wieku jesteśmy najbardziej podatni na wystąpienie wad serca?
  Wady serca są wrodzone i występują od urodzenia. Każda ( jest ich wiele) ma swoją historię naturalną, tzn. charakterystyczny przebieg (w zależności od czasu jej trwania).

  maniek: Panie doktorze, robiłem ekg i wyszło mi, że mam zapalenie lewej komory. Co to oznacza? Prawdopodobnie chodzi o poszerzenie lewej komory. Najczęściej za to jest odpowiedzialne nadciśnienie tętnicze.

  pomozciemi: Moje dziecko miało tetrologię Falotta. Podczas operacji doszło do niedotlenienia mózgu. Czy dalej istnieją takie wypadki ? Niestety tak, ale na szczęście bardzo rzadko.

  ona_35_1: moje dziecko jako wcześniak miało operacyjnie zamykany przewód Botalla. W tej chwili nie ma problemów z sercem. Czy jest ryzyko, że w późniejszym wieku będzie mu coś dolegać?

  Nie. Zamknięcie przewodu tętniczego jest pewnym prostym<\!s>poprawieniem błędu natury stąd nie powinno powodować kolejnych następstw.

  Szczecinianka: Czeka mnie przeszczep serca. Trenuję siatkówkę. Czy po tym pierwszym roku wrócę do sportu? Raczej nie.

  on26_1: Mój tata leczy się na serce. Nie wiem nawet, jaka to choroba. Ja osobiście mam czasami bóle w klatce piersiowej, mniej więcej na wysokości mostka. Z czym może ten ból być związany?
  U młodych ludzi najczęściej bóle w klatce piersiowej mają charakter nerwicowy.

  nick: Jak należy dbać o serce, aby na długie lata było w dobrej kondycji?
  prof. J. Białkowski: Stosować rozsądną dietę, rozsądnie dozować wysiłek (sporty), żyć bez stresów - pozytywnie.

  nick: Palę papierosy, ale uprawiam dużo sportu i jem dużo owoców i warzyw. Czy to jakoś się równoważy na korzyść dla mojego serca? Może dla serca, ale na pewno nie dla płuc (rak).

  asasas_1: Czy 22-miesięczne dziecko z wadą ASD II, ważące 11,5 kg i o ubytku ok 1cm może być operowane metodą przezskórną. Kto to może stwierdzić? Jest to duży ubytek. To w wypadku każdego pacjenta - indywidualna sprawa. Zapraszam do kliniki do Zabrza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama