Ważne
  W Częstochowie mieszkańcy z urzędnikami walczą o dwa metry...

  W Częstochowie mieszkańcy z urzędnikami walczą o dwa metry drogi

  Beata Kowalska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy dom przy ul. Stryjeńskiej kłócą się z urzędnikami o dwa metry drogi. Powiatowy Urząd Pracy buduje parking i ogrodził plac, zostawiając zaledwie 30 centymetrów jezdni prowadzącej do bloku 4/6.
  - To skandal, urzędnicy zrobili ogrodzenie, nie powiadomili nikogo i nie zostawili mieszkańcom dojazdu do bloku - denerwuje się Janina Kropiwnicka, zarządca budynku.

  Blok przy ul. Stryjeńskiej sąsiaduje z Powiatowym Urzędem Pracy. Skłóconych sąsiadów dzieli trawnik z żywopłotem, chodnik, szeroki podjazd do garaży PUP oraz droga dojazdowa wiodąca także na tyły bloku. Tutaj właśnie powstaje płot niezgody, który całkowicie uniemożliwia dojazd do parkingów i śmietnika przy budynku. Kierowca, żeby wjechać na przyblokowy parking, musi pokonać wysoki krawężnik i jechać po chodniku. Droga przejazdowa ma od kilku dni tylko 30 centymetrów szerokości.

  - Mieliśmy wjazd, szedł na skos, a teraz urząd rozebrał go i postawił murek po prostej. Chcieliśmy dać dwa metry z naszej zieleni i PUP też miał dać dwa metry ze swojej drogi, ale zostawił nam tylko 30 centymetrów - mówi Stefan Wójcikiewicz, szef wspólnoty mieszkaniowej. - Wycięliśmy już żywopłot, żeby zrobić sobie drogę awaryjną. Autami jeździmy po trawniku - dodaje.

  W bloku mieszka 57 lokatorów, połowa z nich ma samochody. Jeszcze kilka dni temu osiem z nich stało na przyblokowym parkingu, teraz mieszkańcy parkują auta w płatnej strefie parkowania na ulicy Szymanowskiego. Lokatorzy mówią, że to wszystko przez złośliwość urzędników. Wcześniej, aby odizolować się od pijaków, posadzili wokół bloku żywopłoty i ogrodzili go ze wszystkich stron.

  - W naszym bloku 99 proc. to emeryci, a wybudowanie drogi kosztuje ok. 30 tys. zł. Skąd mamy na to wziąć - mówi Władysław Śnioch, wiceprzewodniczący wspólnoty. - Mamy bezpłatny parking, a wjechać się nie da. 50 lat tu mieszkam i czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Od tygodnia jesteśmy uwięzieni. Ostatnie auto wyciągaliśmy z naszego parkingu we wtorek.

  Andrzej Perliński, dyrektor PUP mówi, że ustalił warunki ze wspólnotą. - Miałem ustąpić dwa metry, a wspólnota ściąć swój trawnik o kolejne dwa metry i byłby dojazd na tyły bloku - wyjaśnia. - Mieszkańcy korzystali z przejazdu bezprawnie - dodaje.

  Zamknięty przez wspólnotę sześciometrowy dojazd od ul. Stryjeńskiej był przewidzianą w planach główną drogą dojazdową do posesji sąsiadów. Kiedy go zagradzano, dyrektor PUP-u zgłosił to inspektoratowi nadzoru budowlanego jako bezprawne. - Budujemy parking, żeby rozlokować auta parkujące przed urzędem. Zimą jest tu kolizja za kolizją - mówi Perliński. Deklaruje, że chce porozumienia. Niedawno magistrat wystąpił do wspólnoty o zagospodarowanie pasa zieleni na parkingi. Urząd Miasta chce tu zrobić kolejne płatne parkingi, a PUP oddziela się od mieszkańców miasta i petentów płotami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama