Szczątki ludzkie znalezione w Częstochowie będą pochowane

  Szczątki ludzkie znalezione w Częstochowie będą pochowane

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się ekshumacja szczątków ofiar drugiej wojny światowej, pochowanych przy rampie na dworcu Częstochowa Stradom - postanowił Instytut Pamięci Narodowej.
  - Pochowane są tam osoby z hitlerowskich transportów ludności cywilnej - twierdzi dr Sławomir Maślikowski z pionu historycznego częstochowskiego oddziału IPN. - Nie sądzę jednak, aby pochowanych tam było aż dwa tysiące osób. Zagadka pochówków przy rampie wciąż czeka na wyjaśnienie

  O pogrzebaniu w tym miejscu nawet 2 tysięcy osób opowiedział IPN w 2008 roku, nieżyjący już Stanisław Słomski.
  Mieszkał w pobliżu dworca i gdy na stacji zatrzymywały się transporty, naziści kazali mu grzebać ciała. Opowiadał, że z początku liczył zakopywane zwłoki, ale gdy było ich ponad tysiąc, przestał.

  Sławomir Maślikowski nie jest przekonany, że rachunki Słomskiego były w pełni wiarygodne. Mężczyzna, gdy o tym opowiadał, był już stary, wiele faktów zatarło się w jego pamięci.

  IPN wysłał pisma do PCK, do parafii, na terenie której znajduje się stacja kolejowa Stradom oraz do urzędu wojewódzkiego, z pytaniami, czy w ich archiwach znajdują się jakiekolwiek informacje potwierdzające wydarzenia opowiedziane przez Słomskiego.

  IPN uzyskał negatywne informacje, ale mimo tego przeprowadził wykopy, które potwierdziły, że ciała się tam znajdują. Jednak ile faktycznie pochowano tam osób, dowiemy się dopiero po ekshumacji.
  Pod nadzorem IPN-u przeprowadzono już trzy sondażowe tak zwane odwierty. Znaleziono w nich szczątki ośmiu osób. Patolodzy z krakowskiego zakładu histopatologii określili, że pochodzą z okresu drugiej wojny światowej. W dwóch przypadkach patolodzy ocenili, że szczątki należały do mężczyzn mających w chwili śmierci 20 i 60 lat.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama