Wyszukiwarka pomoże poznać losy więźniów obozu Auschwitz

Wyszukiwarka pomoże poznać losy więźniów obozu Auschwitz

Jacek Drost

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Specjalną wyszukiwarkę z dotykowym ekranem zainstalowano właśnie w bloku nr 20 Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dzięki niej odwiedzający mogą zobaczyć archiwalne fotografie ponad 18,5 tys. osób, które zostały deportowane do obozu Auschwitz z okupowanej przez nazistowskie Niemcy Belgii.

- Wyszukiwarka z portretami, z tak dużą liczbą archiwalnych zdjęć, to w naszym muzeum zupełna nowość - mówi Paweł Sawicki z Biura Prasowego PMA-B.

Do tej pory z wyszukiwarek można było korzystać, oglądając wystawy dotyczące więźniów z Holandii i Francji. Nie są one jednak wzbogacone o archiwalne fotografie, a jedynie posiadają informacje o poszczególnych więźniach.

- Za pomocą najnowszej wyszukiwarki w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i niderlandzkim można znaleźć nazwisko poszukiwanej osoby, informacje na jej temat oraz dotyczące jej krewnych, a także obejrzeć 18 552 archiwalne, również przedwojenne fotografie - dodaje Sawicki.
Projekt , przy pomocy Ambasady Królestwa Belgii w Polsce, zrealizował0 belgijskie Żydowskie Muzeum Deportacji i Oporu. Jego centrum dokumentacyjne od 13 lat bada archiwa związane z osobami narodowości żydowskiej, które podczas II wojny światowej przebywały w Belgii. Ich liczbę szacuje się na 56 tys. osób. Pracownicy muzeum zbadali przede wszystkim dokumenty niemieckie, takie jak Krajowy Rejestr Żydów, rejestr członków Judenratu w Belgii, kartoteki gestapo oraz listy transportowe do obozu Auschwitz.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo