Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Galerii Pustej Katowice Miasto Ogrodów można oglądać wystawę fotografii Artura Rychlickiego zatytułowaną „Niezauważalne”

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Galerii Pustej Katowice Miasto Ogrodów do 28 stycznia 2024 roku można oglądać wystawę fotografii autorstwa Artura Rychlickiego, zatytułowaną „Niezauważalne”. – Wystawa mówi o przestrzeniach cmentarzy żydowskich, o fragmentach historii, która znika w czasach przeszłych i to, że jesteśmy fragmentami tej historii i częścią tych przestrzeni, które gdzieś uciekają, kiedy my idziemy na przód – mówi Katarzyna Łata, kurator ekspozycji. Wstęp do galerii jest bezpłatny, a wystawa dostępna od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 19.00.

Ekspozycja jest dostępna niemal do końca stycznia

Wystawę fotografii autorstwa Artura Rychlickiego, zatytułowaną „Niezauważalne” można oglądać w Galerii Pustej Katowice Miasto Ogrodów, od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 19.00. Wernisaż ekspozycji odbył się w dniu 14 grudnia 2023 roku, a wystawa jest dostępna do 28 stycznia 2024 roku. Kurator ekspozycji twierdzi, że zaprezentowane tam zdjęcia pozwalają odbiorcy nieco zatrzymać się i zastanowić nad kwestiami, które w codziennym pośpiechu nie są przez ludzi dostrzegane.

– W Galerii Pustej Katowice Miasto Ogrodów zapraszamy na wystawę niejako kontemplacyjną na temat przestrzeni niezauważalnych i taki właśnie tytuł nosi wystawa: „Niezauważalne”. Są to fotografie Artura Rychlickiego. Myślę, że w zgiełku przygotowań przedświątecznych to wspaniały moment, żeby trafić tutaj do nas, do galerii Miasta Ogrodów – mówi Katarzyna Łata, kurator ekspozycji.

Fotografie przedstawiają przestrzeń cmentarzy żydowskich

Zdjęcia autorstwa Artura Rychlickiego wydobywają z rzeczywistości szczegóły, których ludzie nie zauważają w życiu codziennym. Twórca fotografii odsłonił je na przykładzie konkretnych miejsc, jakimi są cmentarze żydowskie. Na swoich zdjęciach przedstawił ich przestrzeń, jaką stanowią pozornie zwyczajna roślinność czy fragmenty nagrobków, nierzucające się w oczy.

– Wystawa jest podzielona na kilka podzbiorów, kilka przestrzeni, których najczęściej nie zauważamy patrząc na coś wspaniałego, błyszczącego, co mijamy. Coś, co skupia nasz wzrok. Tutaj mamy fragmenty krzaków, fragmenty niepotrzebnych tablic, ale tak na prawdę wystawa ma dużo głębszy wydźwięk. Wystawa mówi o przestrzeniach cmentarzy żydowskich, o fragmentach historii, która znika w czasach przeszłych i to, że jesteśmy fragmentami tej historii i częścią tych przestrzeni, które gdzieś uciekają, kiedy my idziemy naprzód – zauważa Katarzyna Łata, kurator ekspozycji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera