Chorzy pozostaną bez opieki domowej

Chorzy pozostaną bez opieki domowej

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Zachodni

Z dr Mariolą Bartusek, przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, rozmawia Agata Pustułka
Od nowego roku Narodowy Fundusz Zdrowia nie zamierza już płacić za usługi pielęgniarek sprawujących opiekę nad chorymi w domu. Proszę powiedzieć, co to w praktyce oznacza dla samych sióstr i dla pacjentów?
Od nowego roku zlikwidowana zostaje opieka domowa nad pacjentami, finansowana metodą zadaniową, to znaczy dotychczas pielęgniarka mogła objąć opieką 5-8 pacjentów i sprawować nad nimi opiekę w domu. Byli to chorzy, którzy z jednej strony, ze względu na stan zdrowia, nie mogli zostać objęci opieką długoterminową, a z drugiej, pielęgniarka środowiskowa nie mogła im poświecić tyle czasu, ile potrzebowali. Zgodnie z wymogami NFZ, opieką długoterminową obejmowani zostawali pacjenci, u których stwierdzano dodatkowo odleżyny, przetoki, itp.
Ze względu na to, że nie wszyscy chorzy wymagający wsparcia pielęgniarki spełniali te wymogi, to pozostawali w domu. Opieka domowa dawała im szansę na pomoc pielęgniarki i tej szansy od nowego roku zostają pozbawieni.

Co się z nimi stanie?
Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia cześć pacjentów zostanie objętych opieką długoterminową, ale zdecydowana większość pozostanie bez opieki. Pozostaną po prostu w domu sami.

A pielęgniarki pozostaną bez pracy?

Zakłady pielęgniarskie stoją przed ryzykiem zwolnień pielęgniarek, bo na dziś nie mogą im zagwarantować ciągłości pracy. W jeszcze trudniejszej sytuacji są pielęgniarki prowadzące działalność gospodarczą w postaci indywidualnej praktyki. Stracą wszystko, gdyż dla wielu z nich, było to jedyne źródło utrzymania.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo