Jaworzno kontra wojewoda

Jaworzno kontra wojewoda

Magdalena Nowacka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk wystąpił pod koniec listopada do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ze skargą na uchwałę Rady Miejskiej w Jaworznie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Centrum.
Żąda jej unieważnienia. Urzędnicy są oburzeni i zapowiadają, że będą walczyć o utrzymanie planu. Bo ich zdaniem argumenty są bezzasadne. Konflikt może skomplikować życie mieszkańcom, którzy opierając się na istniejącym planie zamierzają inwestować w centrum.

Plan zagospodarowania śródmieścia radni uchwalili 28 kwietnia. Do wojewody dotarł na początku maja. Prawnicy wojewody mieli miesiąc do jej oceny i wniesienia uwag. Uwag nie było, więc uchwalony przez jaworznickich radnych plan "Centrum" wszedł w życie i stał się obowiązującym prawem lokalnym. Aż do 24 listopada.

- Wtedy otrzymaliśmy informację, że wojewoda wniósł skargę do sądu i chce nasz plan unieważnić. Po pół roku! Był czas na argumenty, a argumenty przedstawione przez wojewodę są w stylu "bo mi się nie podoba", bo uważam inaczej - mówi oburzony Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Podkreśla, że wszystkie ustalenia planu są zgodne z przepisami prawa i de facto te uwagi, które wojewoda wnosi, nie dają żadnych podstaw do negacji planu.

Wojewoda nie zgadza się na niektóre szczegółowe rozwiązania, podważa technikę uchwalania planu. Pada też zarzut niezgodności ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jaworzna. Uwagi zostały przedstawione na sześciu stronach i pogrupowane w pięciu kategoriach
- Jeżeli przy takim planie padają argumenty, odwołujące się do konstytucji, to dla mnie sygnał, że zastrzeżeń szuka się na siłę - mówi naczelnik. W uwagach znalazły się m.in. zarzuty, że określenie "wielostanowiskowy parking" jest mało jasne, czy że garaże przy budynkach gospodarczych powinny być na froncie posesji oraz to, że ma być zamknięty ruch przy rynku.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo