Jasna Góra odsłania tajemnice

  Jasna Góra odsłania tajemnice

  Beata Marciniak, Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  42,5mln zł ma do wydania Jasna Góra na remont sanktuarium. W środę Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyjechał zobaczyć jak są wydawane te pieniądze, bo to miliony unijne i jego resortu.
  Z całej tej puli 35 milionów złotych to dotacja z funduszy europejskich, 5,5 mln to pomoc z MKiDN, a 2 mln dokładają mnisi ze swojej kasy. Te pieniądze są wydawane od 2007 roku w ramach projektu "Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze 2007-12". Przy okazji remontu odkryto średniowieczne ślady pierwszego kościoła

  - Widać, że jest tu tyle pracy do wykonania, że ojciec przeor na telefon komórkowy zareagował wyjściem z sali - zażartował minister Zdrojewski.
  - Jasna Góra nie tylko zasługuje, wymaga pomocy, ale to obowiązek inwestowania tutaj ze strony państwa polskiego. Każda złotówka wydana tu i teraz jest złotówką dobrze zainwestowaną. Zasięg prac jest gigantyczny, to 40 mln nie odzwierciedla ich zakresu. Są tutaj prowadzone prace odkrywkowe i archeologiczne - dodał.

  - W ubiegłym roku klasztor odwiedziło ok. 4 milionów pątników - powiedział przeor klasztoru o. Roman Majewski. - Tu nie sprzedaje się biletów, nie ma kas, tutaj splatają się wartości religijne, kulturowe i historyczne. - Jasna Góra ma swoją misję, ta wpisana jest w dzieje Kościoła katolickiego w Polsce. Jasna Góra to dziedzictwo narodowe, a paulini są jego stróżami.

  Prace remontowe w klasztorze podzielono na trzy etapy. Pierwszy to rekonstrukcja i konserwacja budynków klasztornych. Drugi - konserwacja i remont bazyliki. Trzeci - budowa wjazdu na teren klasztoru od strony północnej.

  - Wyremontowaliśmy już organistówkę, wymieniliśmy blachę miedzianą i więźbę dachową na północnych budynkach klasztornych - wylicza o. Czesław Brud, administrator klasztoru.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tych co stac

   wieslaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 69

   Tyle potrzeb wkoło a oni inwestują w jakąś górę

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama