Potrafimy pomóc bezrobotnym

  Potrafimy pomóc bezrobotnym

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Z Mieczysławem Płanetą, dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, rozmawia Beata Sypuła
  Zarząd województwa przystał na pańskie samoograniczenie - czyli zmniejszenie liczby dyrektorów w WUP i inne efekty reorganizacji. Czym jest ona podyktowana?
  Liczba dyrektorów pozostaje niezmienna od początku ubiegłego roku. Zdecydowanie jednak ograniczam liczbę osób wchodzącą w skład kadry kierowniczej. Planowana redukcja dotyczy 15 osób, głównie pełniących funkcję zastępców kierowników. Nie oznacza to jednak, że pracownicy ci tracą zatrudnienie w urzędzie. Zmiany te pomogą nam sprawniej i efektywniej pracować. Chcemy usprawnienia pracy w całym urzędzie, zwiększenia nadzoru nad niezmiernie istotnym Wydziałem Europejskiego Funduszu Społecznego, reorganizacja wynika także z konieczności dostosowania się do nowej ustawy o finansach publicznych. Przydzielone zostały nam także nowe zadania związane z ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

  Stopa bezrobocia w województwie śląskim jest o wiele niższa od średniej krajowej

  Jaka będzie wasza rola?
  Od 2010 roku będziemy analizować sytuację firm pod kątem spełnienia warunków niezbędnych do otrzymania wsparcia ze względu na przejściowe trudności finansowe. Nie zwiększając etatów, zaszła również konieczność obsadzenia dodatkowych stanowisk związanych z obsługą nowych czterech projektów własnych WUP.

  Województwo śląskie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem najlepszej stopy bezrobocia. Czy utrzymamy tę pozycję w 2010 roku, czyli - jakie są tendencje na rynku pracy?
  Używając języka sportowego - jesteśmy dziś na miejscu medalowym. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że różnica między województwami zajmującymi drugie i trzecie miejsce jest naprawdę niewielka. Z danych GUS wynika bowiem, że w końcu listopada 2009 r. wysokość stopy bezrobocia w województwie śląskim wynosiła 8,9 proc. (kraj 11,4 proc.). Lepiej niż w Śląskiem było tylko w Wielkopolsce (8,7 proc.) i na Mazowszu (8,8 proc.). Jestem pewny, że w tym roku stopa bezrobocia w regionie nadal będzie niższa od średniej ogólnopolskiej.

  Czy szukający pracy mogą się spodziewać zwiększenia swych szans?
  Niestety, przed nami kilka trudnych miesięcy. Grudzień tradycyjnie przyniósł pogorszenie sytuacji na rynku pracy w całej Polsce. Myślę, że w pierwszych miesiącach nowego roku także wzrośnie liczba bezrobotnych - sezonowość stanowi bowiem podstawową cechę wojewódzkiego rynku pracy, a w budownictwie i rolnictwie trwa stagnacja. Do urzędów pracy napływają także osoby, które zakończyły zatrudnienie subsydiowane lub którym wygasły umowy o pracę. Szacuję, że bezrobocie może wzrosnąć o 5-6 tys. osób, a stopa bezrobocia osiągnie 9,1-9,2 proc. Jednak już na przełomie marca i kwietnia możemy spodziewać się stabilizacji i poprawy sytuacji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama