Ważne

  Potomkowie dra Judyma

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Każdy z nas był, jest albo będzie chory. Ta stara i niepokojąca prawda nie pozwala przejść obojętnie obok jakiejkolwiek wieści o tym, że znów ogranicza się jakieś leki, zamyka przychodnię, likwiduje szpital.
  A ludziom, którzy już są w wieku emerytalnym, w ogóle odmawia się leczenia, bo szkoda na nich pieniędzy.

  Jeszcze nie przebrzmiało echo sporów o: kupno szczepionek na grypę A/H1N1, czyli świńską (na które Polacy sobie nie zasłużyli, bo drogie i niepewne), niestandardowe leczenie chorób nowotworowych (którego odmówiono wielu pacjentom, w tym na granicy życia i śmierci, bo już się nażyli), mammografię (która miałaby obejmować tylko zdrowe kobiety, a te, które cierpią na dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, już nie, bo i tak chore), czy niedostatek leków dla wcześniaków (które rodzą się z niedojrzałym układem odpornościowym, więc są za słabe, aby żyć), a już mamy nowy, tym razem regionalny konflikt zdrowotny.


  W Rudzie Śląskiej Orzegowie ma być zlikwidowany szpital, w którym leczą się chorzy na gruźlicę. Po takiej informacji strach myśleć, co jeszcze może się stać. Wychowani na twórczości Żeromskiego, Prusa, Orzeszkowej, Konopnickiej, Iwaszkiewicza, w których utworach aż roiło się od bohaterów umierających na gruźlicę, możemy zwątpić: czy to naprawdę XXI wiek?

  Ta choroba zawsze kojarzyła się z nędzą, głodem, zaniedbaniem, brakiem higieny, lekarstw i przekonaniem, że lekarze są wyłącznie dla bogaczy. Ludzie mają prawo podejrzewać, że polska służba zdrowia powoli zmierza właśnie w tamtą stronę, czyli w czasy doktora Judyma. Polski resort zdrowia początku XXI wieku cierpi na dwie główne przypadłości: chroniczny niedostatek pieniędzy, czym najbardziej przejmuje się polska władza, i nadmiar pacjentów, którymi nie przejmuje się nikt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama