Ważne
  Pacjenci muszą się czuć bezpieczni

  Pacjenci muszą się czuć bezpieczni

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Sławomirą Kyrcz-Krzemień, kierownikiem Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawia Agata Pustułka
  Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Transplantologii. Czego można się spodziewać dla śląskiej hematologii w tym roku? W ubiegłym przejęcie finansowania przeszczepów szpiku przez NFZ napawało pesymizmem.

  Jako szpital jesteśmy jeszcze przed ostatecznym zbilansowaniem 2009 roku, ale wszystko wskazuje na to, że zamkniemy go plusem. Zatem nie sprawdziły się czarne prognozy poprzedniego dyrektora. Myślę, że to duży sukces obecnej ekipy: dyrektora szpitala dr. n med. Włodzimierza Dziubdzieli oraz głównej księgowej mgr Ewy Mołek. Utrzymanie w ryzach finansów szpitala w dobie tak potężnego kryzysu i niedoborów finansowych jest wielką sztuką. Niestety, musieliśmy podać NFZ do sądu, domagając się zapłaty ponad 2,5 mln złotych za nadwykonania, za procedury ratujące życie, które wykonaliśmy, przekraczając narzucony nam kontrakt.
  Kwota ta dotyczy kliniki, którą kieruję. Brak sfinansowania nadwykonań jest wydarzeniem bez precedensu, bo do tej pory wszystkie procedury onkologiczne były płacone regularnie. Liczymy, że w ramach umowy przedsądowej otrzymamy pieniądze, ale w jakiej kwocie - na razie nie wiadomo.

  Czy kontrakt pozwoli szpitalowi przetrwać ten rok w miarę spokojnie?

  Szpital ma kontrakt porównywalny do ubiegłorocznego, ale jego struktura nie jest dla nas korzystna. O prawie 6 proc. obniżono kontrakt na hospitalizacje i choć o kilkanaście procent wzrosły nakłady na chemioterapię, to niestety nie zrekompensuje to wydatków. Chcę przypomnieć, że nasz szpital jako jedyny w kraju wykonuje tak wiele procedur przeszczepowych. Wykonujemy transplantacje nerek, szpiku, wątroby i trzustki. Dla płatnika, jakim jest NFZ, powinniśmy być oczkiem w głowie. Nie powinniśmy występować w roli żebraka.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama