Na co komu SLD?

  Na co komu SLD?

  Witold Naturski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stawiam tezę, że w dzisiejszej Polsce lewica, jaką znamy, jest niepotrzebna. Powinna zniknąć i powoli znika. Dlaczego? Powodów jest kilka.
  Po pierwsze, nie powiodła się u nas próba stworzenia poważnej partii lewicowej pozbawionej PRL-owskiego rodowodu. Zakładając w pierwszej połowie lat 90. Unię Pracy, próbował zrobić to kiedyś Ryszard Bugaj. Szybko jednak stery w jego ugrupowaniu przejęli ludzie z przeszłością podobną tej, jaką pochwalić się mogło większość działaczy SLD. O jakich ludziach mowa?

  Przede wszystkim "lewicowcami" mienią się dziś w Polsce byli komunistyczni aparatczycy różnych szczebli, ich dzieci lub tacy, którzy po 1989 roku utracili jakieś profity czy przywileje.
  W sumie te trzy grupy społeczne i ich rodziny tworzą elity oraz tzw. żelazny elektorat Sojuszu. Na szczęście, jak wskazują wyniki wyborów, jedyny, jaki im dziś pozostał. Partia taka nie ma nic wspólnego z nowoczesną, europejską lewicą, udowadniając to ponownie ostatnio, przygarnąwszy na powrót skompromitowanych już kiedyś działaczy jak Miller czy Oleksy.

  Powód drugi to poglądy na gospodarkę. W dzisiejszej Unii nie ma już zasadniczo sporu między głównymi siłami politycznymi co do jej kształtu. Wszyscy zgadzają się, że tylko gospodarka wolnorynkowa sprawdziła się w świecie jako model sprzyjający bogaceniu się narodów. Przy czym hasło społecznej gospodarki rynkowej jest już oficjalnym celem unijnego rynku nawet dla liberałów. Skoro więc lewicowcy zrezygnowali z promowana modelu centralnego planowania, utracili swój główny ekonomiczny postulat sprzed lat.
  Przyczyna trzecia to fakt, że skuteczniejszym i znacznie bardziej pożądanym obecnie przez wyborców głosicielem populistycznych haseł socjalnych jest PiS. To, oczywiście, sytuacja dziwna, ale jak widać, części społeczeństwa odpowiada socjalizm w wykonaniu braci Kaczyńskich.

  Kolejnym testem na siłę i przydatność polskiej lewicy niech będzie wy-bór jej kandydata na prezydenta. Zos-tał nim, z daleka podobny do Cary'ego Granta (słowa Joanny Senyszyn), Jerzy Szmajdziński, który jest uosobieniem PRL-owskiego działacza partyjnego i gdyby żył Stanisław Bareja, mógłby zatrudnić go w filmie jako naturszczyka tamtego okresu. Nawet były prezydent Kwaśniewski wydaje się być przy nim prawdziwym Europejczykiem, choć i on wielokrotnie udowadniał, jak bliscy jego sercu są weterani z czasów Polski Ludowej.

  Z tych przykładów wynika, że SLD jest dziś partią słabą, niezdolną do zreformowania własnych szeregów; bez szans na doszlusowanie do swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników. Istnieje głównie dzięki wciąż pokaźnemu majątkowi i głosom zdefiniowanej wcześniej grupy interesów, której, jak każdemu stałemu elektoratowi, w sukurs przychodzi słaba frekwencja wyborcza.

  Oczywiście, nie nawołuję do likwidacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To byłoby w demokracji nie do pomyślenia. Staram się jedynie wskazać, ile dobra przyniosłoby nieprzekroczenie w przyszłości przez tę partię progu wyborczego. Parlament z partią centrprawicową (PO), centrolewicową (PiS) i być może chłopską (PSL), działałby pewnie dużo stabilniej bez jałowej dyskusji o krzyżach, likwidacji IPN-u czy ograniczających demokrację parytetach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczekiwanie końca lewicy

   stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Zgadzam się z Czytaczem Pan Naturski powiniem trochę postudiować temat o
   ktorym pisze a nie bawić się w jałową tubę prawicy. Lewicowe' socjalistyczne
   wartośći są jakoś dobrze się mają w UE i...rozwiń całość

   Zgadzam się z Czytaczem Pan Naturski powiniem trochę postudiować temat o
   ktorym pisze a nie bawić się w jałową tubę prawicy. Lewicowe' socjalistyczne
   wartośći są jakoś dobrze się mają w UE i większości jej państw członkowskich
   na pewno nie najgorzej im będzie również na Wisłazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Czytacza

   W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Uderz w stół… Odezwał się rzeczony żelazny elektorat SLD. Zero polemiki, tylko zarzuty, że autor zbyt młody… To znaczy, że trzeba zabronić historykom pracy, bo nie żyli w czasach, o...rozwiń całość

   Uderz w stół… Odezwał się rzeczony żelazny elektorat SLD. Zero polemiki, tylko zarzuty, że autor zbyt młody… To znaczy, że trzeba zabronić historykom pracy, bo nie żyli w czasach, o których piszą? Absurd. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzienniku nie idź tą drogą.

   Czytacz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Przeczytałem "mądrości" na temat SLD "eksperta" Naturskiego i aż mną zatrzęsło. Nie z powodu jakiegoś żalu za SLD czy coś podobnego. Szlag mnie trafia gdy czytam dyrdymały człowieka który choćby...rozwiń całość

   Przeczytałem "mądrości" na temat SLD "eksperta" Naturskiego i aż mną zatrzęsło. Nie z powodu jakiegoś żalu za SLD czy coś podobnego. Szlag mnie trafia gdy czytam dyrdymały człowieka który choćby z racji wieku mgliste ma pojęcie w temacie na który zabrał głos i udaje autorytet. Przypomniało mi to jak dawno temu jakiś inny Dziennikowy ekspert rozmawiał z licealistką o PRL-u, komunie, Solidarności. Dziewczę plotło podobnie jak"ekspert" Naturski aż ktoś przytomny zapytał ją o wiek i stwierdził że mając 18 lat nie może mieć żadnej wiedzy o tych czasach. Dziadek mi opowiadał-odrzekło dziewczę. Otóż pewien jestem że p. Naturskiemu dziadek naopowiadał ale wierzyć mi się nie chce że aż takich głupot.Rzuciłem okiem w niezawodne Google któż to p.Naturski?. Poczytałem i wszystko już jasne!. Powiem tylko za klasykiem: Dzienniku Zachodni nie idź tą drogą!. Chcesz wiedzieć dlaczego SLD traci elektorat to pytaj tego elektoratu a nie "eksperta" Naturskiego. Niech on się raczej o PiS martwi. Uznałem że jako "czytacz" D.Z. od 40 lat musiałem to napisać.Obyście tak dobierając "ekspertów" nie skończyli jak TVP chociaż na razie z prostych przyczyn(brak innego dziennika na Śląsku) konkurencji nie macie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama