Duch miasta ma wartość złomu

  Duch miasta ma wartość złomu

  Jerzy Gorzelik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miasto należy do najbardziej niezwykłych miejsc w całym kraju. Ogromnie przypomina Stuttgart, ma w sobie coś eleganckiego, wysmakowanego, ma styl nawet w swych najstarszych częściach.
  Gdy porówna się Gliwice, Bytom, Królewską Hutę, pierwszeństwo trzeba przyznać Katowicom - miastu górnośląskiej inteligencji.

  Łza może zakręcić się w oku przy lekturze słów, skreślonych przed stu laty ręką berlińskiego dziennikarza. Przywoływana przezeń wielkomiejska elegancja od dawna jest już jedynie pięknym wspomnieniem, brutalnie konfrontowanym z rzeczywistością pociągniętych emulsją elewacji kamienic czy chodników. Które miękkim falowaniem i szczelinami, stanowiącymi postrach damskiego obuwia, dają świadectwo kolejnej przedwyborczej gorączki inwestycyjnej.

  "Katowice będą wzrastać jak miasto amerykańskie" - wieszczył w połowie XIX wieku Józef Lompa. Dziś spotkać można się z opinią, że najbliżej im do Detroit, gdzie wymarłe w wyniku kryzysu przemysłu samochodowego centrum, stanowi dla twórców holywoodzkich filmów wdzięczną scenerię apokaliptycznych wizji przyszłości.

  Czy w obliczu tej mizerii można się dziwić, że aspiracje Katowic do tytułu europejskiej stolicy kultury w 2016 roku wykpiwane są niemiłosiernie na łamach prasy, internetowych forach czy nawet w codziennych dyskusjach mieszkańców? Tu w krótkim czasie stworzono rzeczy wielkie, ale w jeszcze krótszym rozmieniono je na drobne.

  Na naszych oczach Katowice pozbywają się atrybutów swej tożsamości. Stary dworzec - niegdyś reprezentacyjna brama miasta stworzonego przez kolej - pada ofiarą pazerności biznesmena o mentalności właściciela fitulityn-geszeftu. Inwestor, który oryginalnej konstrukcji międzywojennej hali targowej przeznaczył los złomu, witany jest niczym Gogolowski rewizor.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duch miejsca

   leon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Spoko, spoko. Niedługo nowy duch miejsca stworzy (po)twór 'Silesia City'
   z siedzibą swego Nadburmistrza n.p. w mieście trochę tylko innym (...) i będzie dopiero fajnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odnowić oblicze naszego heimatu...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   "Churchill, wspominając negocjacje w Jałcie, pisał: "Jeśli idzie o rzekę Nysę (...) przypomniałem słuchaczom, że w czasie poprzednich rozmów zawsze warunkowałem przesunięcie polskich granic na...rozwiń całość

   "Churchill, wspominając negocjacje w Jałcie, pisał: "Jeśli idzie o rzekę Nysę (...) przypomniałem słuchaczom, że w czasie poprzednich rozmów zawsze warunkowałem przesunięcie polskich granic na zachód twierdzeniem, że Polacy nie powinni otrzymać na zachodzie więcej, niż zechcą i potrafią zagospodarować. Byłoby nieszczęściem tak przekarmić polską gęś niemieckim jadłem, żeby zdechła z niestrawności".

   PS:Ta gęś dawno temu zdechła, a z tych niestrawności pozostała dewastacja środowiska,katastrofalny stan miast i wielu regionów dolnego i górnego Śląska.Trzeba mieć talent do zarządzania,aby było jak jest!!!???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duch miasta ma wartość złomu

   stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Tak się dzieje nie tylko w Katowicach lecz również w innych miejscach na
   Śląsku, gdzie dla wielu wszystko u nas jest nadal antypolskie, a jest nie
   niemieckie, nie austryjackie, nie czeskie tylko...rozwiń całość

   Tak się dzieje nie tylko w Katowicach lecz również w innych miejscach na
   Śląsku, gdzie dla wielu wszystko u nas jest nadal antypolskie, a jest nie
   niemieckie, nie austryjackie, nie czeskie tylko nasze Śląskie lub ja kto
   woli Ślonskie.
   A nie którym to się wszystko z germanem kojarzy. Historii nie zmienimy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielokulturowość Katowic

   MiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Buahahah, pisowski radny Pietrasz i portrety nadburmistrzów Kattowitz w gmachu urzędu miasta!!! Przecież ten człowiek, któremu zwoje mózgowe zastąpiły polskie nacjonalistyczne hasła dostałby...rozwiń całość

   Buahahah, pisowski radny Pietrasz i portrety nadburmistrzów Kattowitz w gmachu urzędu miasta!!! Przecież ten człowiek, któremu zwoje mózgowe zastąpiły polskie nacjonalistyczne hasła dostałby hercklekotów przy pierwszym posiedzeniu rady miasta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   germanofil?

   ławr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   W Katowicach osoba, która nie jest germanofilem, nie zrozumie tego miasta i jego historii. A co do prezydentury - pewne rzeczy są chyba oczywiste ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paszkwilant

   mściciel z Boguty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Paszkwilant Gorzelik znowu nadaje na swoje miasto., Tak mu się nie podobają polskie Katowice, że ciągle musi przypominać o hakatystach i zaborcach? To niby kogo mamy postawić w Urzędzie Miejskim -...rozwiń całość

   Paszkwilant Gorzelik znowu nadaje na swoje miasto., Tak mu się nie podobają polskie Katowice, że ciągle musi przypominać o hakatystach i zaborcach? To niby kogo mamy postawić w Urzędzie Miejskim - może króla Fryderyka i jego zaborcze zagony? Albo niemieckiego urzędnika szkolnego stojącego z pejczem nad szkolną dziatwą mówiącą PO POLSKU panie Gorzelik?
   Zgadzam się, że zabytki niszczeja, ale na Boga, niech pan skończy z tą demagogią. W zasadzie każdy temat to dla pana pretekst do wychwalania niemczyzny i plucia na wszytsko co polskie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kampania ruszyła?

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Czyżby germanofil Gorzelik ostrzył sobie zęby na stołek prezydenta Katowic?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama