Dwa pontyfikaty,

  Dwa pontyfikaty, jeden cel

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Paweł II był pierwszym po 455 latach papieżem nie-Włochem. Nasz papież. Człowiek i kapłan wyjątkowy pod każdym względem. Filozof, aktor, erudyta. Nikt przed nim, i jak dotąd nikt po nim, nie potrafił tak porwać tłumów. Swoim publicznym umieraniem wezwał wszystkich katolików na wielkie rekolekcje.
  Benedykt XVI ma przenikliwy umysł i ogromną wiedzę teologiczną
  Arcybiskup krakowski ks.
  Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, komentując dla radia watykańskiego kolejną rocznicę śmierci zwrócił uwagę na symboliczny w tym roku zbieg okoliczności: Fakt, że dokładna rocznica śmierci Jana Pawła II przypadła w Wielki Piątek, przypomina o kluczowym aspekcie życia Karola Wojtyły, jakim już od wczesnej młodości było cierpienie - powiedział arcybiskup.

  Na ten aspekt zwrócili uwagę niemal wszyscy komentatorzy.
  - To ostatni wizerunek jaki pozostawił ludziom swoich czasów: wizerunek chorego, wycieńczonego starca, niezdolnego chodzić, mówić. Wizerunek szokujący, niemal bulwersujący, idący pod prąd epoki - napisał przenikliwie Bernard Lecomte wybitny dziennikarz katolicki na łamach "Osservatore Romano".
  Nie ulega wątpliwości, że upublicznienie cierpienia było przemyślaną strategią Jana Pawła II. Ostatnim przesłaniem dla ludzkości. Ostatnią nauką.

  Czy poszła na marne? Czy potrafimy o nim mówić tylko w kontekście umierania, ograniczając się do chwili zadumy? Czy potrafimy docenić jego ogromne osiągnięcia jako głowy Kościoła, w pewnym obszarze zaprzepaszczone przez następcę jeśli chodzi o kwestie symboliczne związane z postawą wobec lefebrystów oraz dialogiem z innymi religiami?

  Z badań opinii publicznej wynika, że dla 94 proc. Polaków Jan Paweł II nadal jest największym autorytetem. Oczywiście inna sprawa, czy w codziennym życiu stosujemy się do jego nauk.
  - Często pojawiają się pytania o ocenę pontyfikatu Jana Pawła II. Ja zastanawiam się, co by było, gdyby ten pontyfikat nie miał miejsca. W jakim punkcie byłby świat, gdzie byłaby Polska - mówi arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama