PKP Intercity organizuje ze Śląska dodatkowe pociągi do...

  PKP Intercity organizuje ze Śląska dodatkowe pociągi do Warszawy

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  PKP Intercity zapowiada dodatkowe pociągi na uroczystości żałobne ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W niektórych miastach regionu już tworzone są listy chętnych na wyjazd i organizowany jest transport.
  Powiększone o dodatkowe wagony składy pociągów będą kursowały między Warszawą a największymi miastami Polski. Na tory wyjadą też pociągi, kursujące wyłącznie w dni robocze. Na razie jednak nieznane są szczegóły. Będą one podawane na bieżąco TUTAJ
  W czwartek i piątek o godz. 21 zapalmy w oknach znicze na pożegnanie ofiar katastrofy
  Także Przewozy Regionalne planują zorganizować bezpłatny przejazd pociągiem mieszkańcom Katowic na uroczystości żałobne i z powrotem. Szczegóły wyjazdu i dystrybucji bezpłatnych biletów zostaną podane dzisiaj. Jest już natomiast pewne, że specjalnym pociągiem na uroczystości pogrzebowe pojadą mieszkańcy Tarnowskich Gór.

  - Zaplanowaliśmy wynajęcie specjalnego pociągu osobowego - powiedziała nam wczoraj Beata Proszowska, rzeczniczka tarnogórskiego ratusza.

  Zainteresowani udziałem w uroczystościach pogrzebowych tarnogórzanie mogą zgłaszać się po odbiór bezpłatnego biletu przejazdu w obie strony do punktu informacyjnego w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2.

  - Przygotowujemy około 500 biletów - dodaje Proszowska.

  Tymczasem w Warszawie coraz więcej osób oferuje bezpłatny nocleg rodzinom, które przyjadą na sobotnie uroczystości pogrzebowe do stolicy. Akcję nagłośniło już Życie Warszawy. Cytowani w gazecie księża zachęcają mieszkańców stolicy do takich zachowań. Przypominają, że taka forma udzielania noclegów jest popularna na przykład podczas spotkań młodzieżowych w ruchu Taize. Istnieje także możliwość wykorzystania sal katechetycznych jako miejsca noclegu dla przyjezdnych. Pomysł podchwycili również harcerze ZHR, którzy pilnują porządku przed Pałacem Prezydenckim. Zapowiadają stosowne komunikaty na swojej stronie internetowej.

  Natomiast ci z nas, którzy chcieliby zamanifestować swoją postawę patriotyczną wywieszeniem flagi narodowej przewiązanej kirem, mają spory kłopot. Flag zabrakło już i w sklepach, i u producentów. Większość dystrybutorów zamieściła na swoich stronach internetowych komunikaty przepraszające za taką sytuację.

  W tym kontekście nie tylko uzasadniony, ale i pożądany wydaje się pomysł Agnieszki Kostempskiej, rzeczniczki śląskiej Platformy Obywatelskiej. Zachęca ona mieszkańców, aby w czwartek i piątek o godz. 21 zapalić w oknie znicz na znak pożegnania ofiar katastrofy.

  - Pomyślałam sobie, że mieszkańcy Śląska czekają na akcję, która pozwoli nam na miejscu godnie się pożegnać - napisała do naszej redakcji, zaznaczając, że to jej inicjatywa jako osoby prywatnej. Do propagowania tej akcji przyłączyła się już większość mediów regionalnych.
  Współpraca: SZEN, DN

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama