Ważne
  Jarosław Kaczyński chce być premierem, nie prezydentem

  Jarosław Kaczyński chce być premierem, nie prezydentem

  Jacek Wódz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Jackiem Wodzem, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Aldona Minorczyk-Cichy
  Czy PO, wystawiając Bronisława Komorowskiego do walki o fotel prezydenta RP, popełniła błąd? Czy teraz możliwa jest jeszcze zmiana decyzji i start Donalda Tuska w wyborach?
  Te informacje płyną z kręgów związanych z prawicą, a nie z samej Platformy. Wynikają z tego, że pierwsze dwa wystąpienia marszałka Komorowskiego po tragedii zostały odebrane negatywnie. Czas na oceny przyjdzie, gdy opadną emocje. Bo jeśli można było mieć zastrzeżenia do wystąpień, to tylko takie, że były trochę zbyt mało emocjonalne. Jednak już w niedzielę marszałek wypadł bardzo dobrze. On, jak każdy z nas, ma prawo do błędów i do tego, by się na tych błędach uczyć.

  Czyli podmiana Komorowskiego na Tuska nie jest prawdopodobna?
  Nie wchodzi w grę. Kandydatura marszałka została w partii zdecydowana i zaakceptowana. Opublikowany wczoraj, pierwszy po żałobie, sondaż wskazywał, że Komorowski nadal ma największe, ponad 30-procentowe poparcie.Komorowski nadal ma największe, ponad 30-procentowe poparcie

  Adam Bielan, pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich Jarosława Kaczyńskiego, stwierdził, że to mało prawdopodobne, oraz że wszelkie spekulacje na ten temat są prowokacyjne i nie na miejscu. Z kolei Jarosław Kurski mówi, że decyzja została podjęta, że prezes PiS powiedział o konieczności kontynuowania dzieła zmarłego prezydenta. To jak w końcu: Jarosław Kaczyński będzie kandydował czy nie będzie?
  Ani Bielan, ani Kurski nie stwierdzają niczego kategorycznie. Jarosław Kaczyński to przywódca charyzmatyczny, z natury samotny. Nikt nie jest powiernikiem takiego przywódcy, bo jeśli by się ktoś taki znalazł, to nie moglibyśmy już mówić o charyzmie. Nie wierzę, by prezes PiS podjął już decyzję. On się zastanawia, waha. To polityk bardzo przewidujący. Ważniejsze dla niego będzie utrzymanie partii niż prezydentura.

  A jeśli mimo wszystko wystartuje?
  Małe wilczki z drugiego szeregu, które już po zjeździe w Poznaniu sugerowały mu, że czas odejść, tylko na to czekają. Obstawiałbym, że on jednak nie wystartuje.

  No to jeśli nie on, to kto?

  Mówi się o senatorze Zbigniewie Romaszewskim, ale w rezerwie jest ciekawszy kandydat - prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, prywatnie wieloletni przyjaciel Lecha Kaczyńskiego. Ma on cechy, które zaakceptowałby też lewicowy elektorat. Bo w lewicowym rządzie był ministrem nauki i szefem Komitetu Badań Naukowych.

  A dlaczego nie Zbigniew Ziobro? Czy jest przez Jarosława Kaczyńskiego postrzegany jako ewentualny rywal?
  Ziobro jest zbyt kontrowersyjny. Trzeba dokonać wyboru: albo grać na jedności narodu, albo pójść na konfrontację. PiS postawi na pamięć, moralność. Poza tym Ziobro naprawdę może wysadzić z siodła prezesa PiS. Proszę przypomnieć sobie, jak był przez Kaczyńskiego publicznie dyscyplinowany. Dlatego stawiałbym na prof. Kleibera. Ma wiele pozytywnych cech. Nie jest postrzegany negatywnie, bo w ogóle jest mało znany. Do tego to przyjaciel rodziny zmarłego prezydenta, człowiek zaufany, gwarant kontynuacji jego polityki, dzieła. To można wykorzystać w kampanii. Jest tylko jedno ryzyko: że te patriotyczne nastroje siądą.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pochwala dla profesora

   tedy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   gratulacje za artykul. to jest real politik. trzeba narod uczyc madrosci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jarosław Kaczyński przerżnie wybory i...

   Wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   ... dlatego w nich nie wystartuje, bo zostałby skończony na resztę żywota.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   mis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Pogratulowac Dziennikowi kolejnego autorytetu:
   http://wiadomosci.onet.pl/1375108,2677,1,przyjaciele_bezpieki_na_uniwersytecie,kioskart.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prof. Wódz :Kaczyński chce być premierem

   moro11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

   Panie profesorze,proszę nie wypowiadać się w imieniu wszystkich Ślązaków...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama