Knurów: Grafficiarze upamiętnili ofiary tragedii pod...

  Knurów: Grafficiarze upamiętnili ofiary tragedii pod Smoleńskiem

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Knurowie odbył się tzw. Graffiti Jam. Podczas imprezy grafficiarze legalnie pomalowali mur kopalni Szczygłowice, a jeden z obrazów poświęcili ofiarom tragedii pod Smoleńskiem.
  Na ponad 40-metrowym murze należącym do kopalni Szczygłowice w Knurowie powstał w formie graffiti obraz tej dzielnicy Knurowa. Malowało je ponad 20 grafficiarzy z kilku polskich miast. Jedna z tzw. wrzut została poświęcona lotniczej tragedii pod Smoleńskiej z 10 kwietnia tego roku. To pod nią zapłonęły znicze i wzbudziła ona największe zainteresowanie mieszkańców.

  Graffiti Jam w Knurowie odbyło się po raz drugi.
  Na pomalowanie szarego, poodpryskiwanego muru wiaduktu po którym jeździ kolejka z węglem z radością zgodził się dyrektor kopalni. Farby zasponsorowało Centrum Kultury. Jak twierdzą uczestnicy imprezy, legalne malowanie po murach jest nie mniej atrakcyjne, niż sprejowanie pod osłoną nocy, w obawie że zostanie się nakrytym.
  - Z nielegalnego malowania wyrasta się po jakimś czasie. Podczas takich imprez jak ta możemy nie spiesząc się pokazać swój styl -mówił Jacek "Szakal" z Rybnika.

  Pomysłodawcą spotkania był Marek Dymkowski, twórca internetowego portalu o Szczygłowicach. Mur mija codziennie w drodze do pracy na kopalni. O tym, by go ożywić myślał długo przed wypadkiem w Smoleńsku.

  - Lubię podejmować działania przełamujące stereotypy, a to co się wydarzyło pod Smoleńskiem bardzo przeżyłem. W tym przypadku chodziło o odejście od wizerunku grafficiarza - wandala. Graffiti też może być sztuką, więc na imprezę zaprosiliśmy najlepszych w tej dziedzinie, najbardziej eksponowane miejsce poświęcając lotniczej katastrofie - dodaje Marek Dymkowski.

  Nad smoleńskim obrazem pracowali studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, Dawid Cmok i Piotr Proba. Jak twierdzą, długo zastanawiali się co przelać na szary, kopalniany mur.

  - Uznaliśmy, że najlepsze będzie pokazanie samolotu wśród niepokojąco czarnych chmur nie z perspektywy kogoś stojącego na ziemi, ale znajdującego się na tej samej wysokości. Zainspirowała nas też okładka płyty Mike Oldfielda "Five mile out". Piosenka nawiązuje do samolotowego wypadku, w którym uczestniczył wokalista. Miał on jednak szczęśliwe zakończenie - wyjaśnia Dawid.

  Na szczygłowickim obrazie poświęconym lotniczej katastrofie znalazła się też jej data oraz słowa "będziemy pamiętać".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajny pomysł

   henio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   lepsze to niż niszczenie nowych elewacji powinni wszystkie maszkary malować grafitti

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra robota.

   cypisek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 18

   Pochwalam ten pomysł.Natomiast nieskoordynowane malowanie może wiele popsuć.
   trzeba wprzagnać w to tych piszących po murach-niech też robią ,,cywilizowaną" robotę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ojej, ajaj, ajwaj

   SLONZOK 100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Aaach, ooooooch i wielkie kwaaa-kwaaaaaa.
   A slaska karawana ciongnie dali. Autonomia !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama