Szkoły liczą straty

  Szkoły liczą straty

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od kilku do stu tysięcy złotych będzie potrzebowała każda z zalanych szkół w powiatach cieszyńskim, żywieckim, pszczyńskim i bielskim. Z informacji nadsyłanych do powiatowych sztabów kryzysowych wynika, że wiele szkolnych piwnic, kotłowni i klas, znajdujących się w suterenach, nadal jest zalanych. Uczniowie jednak wrócili do szkół, a dyrekcje liczą straty i czekają na pieniądze.
  W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie na remont potrzebują niemal sto tysięcy złotych.

  - W kotłowni było 180 cm wody. Piec udało się uratować, ale jest uszkodzony. Naprawa wyniesie ponad 4 tys. zł. Niestety woda z gruntu nadal bije, ściany puchną w klasach językowych i jadalni. W sumie 413 metrów kwadratowych musimy skuć i na nowo otynkować na wysokość do półtora metra. To będzie nas kosztowało co najmniej 12,5 tys. zł, a malowanie ścian 5 tys. zł - opowiada Danuta Wójcik z ZSO w Skoczowie.

  W powodzi uległo zniszczeniu sporo szkolnych mebli, wyposażenie kuchni z lodówkami i zmywarką. W ZSO pilnie potrzebują na sprzęt 50 tys. zł.

  - Katastrofa. Nie wiem, czy będziemy mieli tyle pieniędzy, żeby kupić nowe rzeczy. Na razie nie jesteśmy w stanie uruchomić kuchni. Nie wiem też, jak długo będziemy suszyć ściany, bo mamy tylko jeden taki specjalny grzejnik - martwi się Wójcik.

  W wielu szkołach nie udało się uratować mebli, ani podłóg. W Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie straty szacują na 20 tys. zł. - Piece uratowaliśmy, ale pilnie trzeba usunąć przecieki z dachu. Najgorzej jest w internacie, kilka pokoi jest zalanych - mówi Jadwiga Hławiczka, dyrektor ZS nr 2.

  W Szkole Podstawowej nr 10 w Częstochowie, do której przez wiele dni można było dostać się wyłącznie pontonem, kompletnie zniszczony jest parkiet w sali gimnastycznej. Trzeba również osuszyć mury. - Puściliśmy ogrzewanie na całego i wietrzymy. Zniszczone są jednak pomieszczenia administracji i świetlica szkolna. Pieniądze są bardzo potrzebne - dodaje Janina Kliszewska z SP nr 10.

  Trudna sytuacja jest również w Ligocie, znajdującej się w pobliżu Czechowic-Dziedzic. Najwięcej pomieszczeń woda zniszczyła w SP nr 3. Lista jest długa: piwnice, szatnia, świetlica, kuchnia, jadalnia.

  - Drewniane podłogi i meble nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Piece z kuchni uratowaliśmy, nie wiem, co się będzie dalej działo z kafelkami - opowiada Jadwiga Wizner, dyrektorka SP nr 3 w Ligocie.

  Spory problem to także zalane szkolne boiska, zwłaszcza że w ostatnich dwóch latach wiele z nich zostało solidnie wyremontowanych i wyłożonych nową nawierzchnią. - Tak jest właśnie w jednej z naszych szkół. Nowe boisko ze zwijaną trawą zostało kompletnie zrujnowane - dodaje Wizner.

  Czy szkoły dostaną pieniądze na remonty? Wczoraj w Ministerstwie Edukacji Narodowej nikt nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że obradował zespół edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, który pozytywnie przyjął wnioski samorządowców, żeby z rezerwy oświatowej przeznaczyć na naprawę szkód w szkołach ponad 2,8 mln zł. O tym jak zostaną podzielone pieniądze, będzie wiadomo jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie jeden samorząd otrzyma 46 tys. zł. Co oznacza, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama