Śląskie jest nasze!

  Śląskie jest nasze!

  Stanisław Bubin, publicysta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie milknie dyskusja o Śląsku, najbardziej niekochanym przez wszystkich Polaków.
  Tak wynika z badań naukowych, opublikowanych w naszej gazecie. Jeden z Czytelników natychmiast wyliczył, że "jedynie 48 proc. województwa śląskiego to ziemie śląskie, a większość to ziemie Małopolski. Poza tym 85 proc. Śląska leży poza granicami województwa śląskiego". I dodał pojednawczo: "Pokochajmy w końcu ten nasz piękny śląsko-małopolski dwuregion".

  Inny Czytelnik doszedł do wniosku, że województwo śląskie należałoby przemianować na śląsko-dąbrowskie.
  Proszę bardzo, ale przez zmianę ustawy o trójstopniowym podziale terytorialnym państwa z 24 lipca 1998 r. W myśl konstytucji prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje posłom (grupie co najmniej 15-osobowej), senatorom, prezydentowi, Radzie Ministrów lub 100 tysiącom obywateli z czynnym prawem wyborczym do Sejmu. Podpisy w sprawie zmiany nazwy regionu można zacząć zbierać choćby od jutra.

  Tylko po co? Jeśli "dwuregion" będzie "trójregionem" śląsko-dąbrowsko-małopolskim, a może nawet "czwórregionem" śląsko-dąbrowsko-małopolsko-galicyjskim, to czy od razu reszta Polski zacznie nas kochać i postanowi się tu osiedlić? Nie tędy droga. Nie przez podziały, pączkowanie, tworzenie nowych granic, mieszanie w nazwach.

  Dopóty, dopóki sami nie zaczniemy się szanować, póki nie uzna- my, że to nasz region, może niezbyt ładny (w całości), może ułomny w tym i owym, to inni będą nas punktować i spijać śmietanę sukcesów.
  Musimy sami się lepiej poznać, swoją historię i tradycje, musimy umieć bronić swoich racji, swojego akcentu i stroju, wodzionki i kołocza, swojej zupy szczawiowej i czego jeszcze chcecie, bo to nasze. Może wtedy ci inni to dojrzą, docenią, polubią. Tyle i aż tyle!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama