Będą się modlić w komfortowych warunkach

  Będą się modlić w komfortowych warunkach

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Barokowe prezbiterium bazyliki jasnogórskiej za tydzień odsłoni swoje wnętrza. Kompleksowy remont i całościową renowację świątyni, przylegającej do kaplicy Matki Bożej, zaczęto przed rokiem. Renowacja prezbiterium, czyli głównej części świątyni, jest najdroższym etapem prac w ramach unijnego projektu.
  Zdjęcie folii i rusztowań w tak zwanej części chórowej prezbiterium zaplanowano na 10 lipca. Wówczas po raz pierwszy w pełnej krasie będzie można zobaczyć odnowioną tę część bazyliki. Prace remontowe w pozostałej części świątyni będą trwać dalej. - Nad renowacją tak zwanej części chórowej pracowało trzydziestu konserwatorów z całej Polski - wyjaśnia ojciec Jan Golonka, kustosz sztuki wotywnej na Jasnej Górze.
  - Włożyli bardzo dużo wysiłku, to im należą się podziękowania za świetną pracę. Po dziesiątkach lat zaniedbywania ze strony ministerialnej, nasza bazylika w końcu będzie lśniąca. Także pielgrzymi będą mieli większy komfort do modlitwy.

  W czasie prac konserwatorskich w prezbiterium, renowacji zostało poddane sklepienie i ściany wraz ze sztukateriami oraz barokowe elementy wystroju świątyni. Prace obejmowały konserwację malowideł, rzeźby narzutowej, czyli sztukaterii na sklepieniu, konserwację stiuku polerowanego i złoceń. Działania konserwatorskie rozpoczęły się równolegle z pracami odkrywkowymi, wykopaliskami archeologicznymi i z pracami przy posadzce. Sklepienie zdobią malowidła Karola Dankwarta z ostatniego dziesięciolecia XVII w.

  - Przy malowidłach została wykonana ogromna praca historyczna, badawcza i analiza stylistyczno-porównawcza - mówi konserwator Józef Żołyniak. Renowacji zostały poddane także figury z ołtarza głównego. Ukończono już prace remontowe przy wymianie posadzki oraz przygotowaniu systemu wentylacji i klimatyzacji. Renowacja współfinansowana jest przez Unię Europejską oraz ze środków ministerialnych.

  Remont bazyliki, konserwacja zabudowań klasztoru oraz modernizacja wjazdu do klasztoru mają kosztować ponad 42,5 mln zł, z czego 35,2 mln zł to środki unijne. - To nasz narodowy zabytek i już dawno powinno się o niego zadbać - mówi pątniczka Alicja Janda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górka ciemnoty

   jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Ufffff, ale ta Unia durno

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama