Śląsk dla polityków

  Śląsk dla polityków odległy jak Bawaria

  rozmawia Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z dr. Marcinem Gackiem, socjologiem polityki z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Agata Pustułka
  W województwie śląskim odnotowano niższą frekwencję w II turze wyborów prezydenckich od średniej krajowej. Czy w ten sposób wyborcy przekazali politykom jakiś sygnał?

  Politycy - nazwijmy to - warszawscy o naszym regionie przypominają sobie zwykle w czasie kampanii wyborczych. Tak było i tym razem. Mieszkańcy województwa śląskiego mając okazję do wysłuchania tylu obietnic wyborczych, teraz zagłosowali nogami i pokazali, jak te obietnice oceniają.

  Na Śląsku jednak mimo wszystko mniejsza jest świadomość, że wybierając politycznie, zwykle wybieramy mniejsze zło. Po prostu bardziej idealistycznie podchodzimy do polityki, choć i tak zdecydowana większość wyborców postawiła na Bronisława Komorowskiego, tak naprawdę oddając głos przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

  Jak - z punktu widzenia rozkładu głosów elektoratu lewicowego - ocenia pan skutki spotkania Bronisława Komorowskiego z mężem tragicznie zmarłej posłanki Barbary Blidy. Czy miało ono decydujący wpływ na decyzje wyborców?

  To spotkanie z rodziną zmarłej posłanki było przede wszystkim przypomnieniem wyborcom w całej Polsce czym była IV RP i uświadomienie im, że powinno się głosować na kandydata, który do powtórki takiej sytuacji już nie dopuści. Od początku i tak byłem przekonany, że lewicowy elektorat poprze Bronisława Komorowskiego - niezależnie od tego, co powie, co zrobi i z kim się spotka. Po prostu dla nich zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego było niedopuszczalne. Tych 20 procent wyborców Grzegorza Napieralskiego, którzy zagłosowali na Kaczyńskiego, wyżej ceni sobie zabezpieczenia socjalne od kwestii aksjologicznych. Dla 80 procent tego elektoratu lider PiS-u kompletnie nie przystaje do wyznawanych wartości.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesienią glosujemy na swoich.

   antypartyjny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

   Mamy RAŚ do sejmiku i komitety lokalne do rad. Nie potrzebujemy partyjnych co wolą być lojalni wobec przywódców niż wyborców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dowjedzoom śe tero "her`ein"!

   Hned! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20


   Żodyn ś Ńich bez to, prezidyntym Szloonzoukoov mjanować śe ńy moge!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Posłowie z Woj. śląskiego

   maras (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 17

   są ubezwłasnowolnieni decyzjami zarządów krajowych partii ogólnopolskich. Innymi słowy, są zależni od Warszawy. Osoba z wyższym wykształceniem powinna zauważyć, że w centralistycznym państwie liczy...rozwiń całość

   są ubezwłasnowolnieni decyzjami zarządów krajowych partii ogólnopolskich. Innymi słowy, są zależni od Warszawy. Osoba z wyższym wykształceniem powinna zauważyć, że w centralistycznym państwie liczy się tylko stolica. Kaczyński wypowiedział się się przeciwko landyzacji, czyli powiedział NIE regionalizacji, Komorowski uciął dyskusję, mówiąc, że reforma samorządowa jest nie potrzebna.
   PO albo PiS zaś? Tera ino RAŚ!;)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk dla polityków odległy jak Bawaria

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 17

   Wywiad który nie wnosi nic nowego, brak diagnozy w kierunku zmian /Feuer-bach/.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny dr

   analfabeta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 19

   Chyba kolejny wybitny naukowiec szykuje się do Brukseli

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   psudo profesjonalizm DZ

   nie dla nieuków ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 19

   Trzeba być nieukiem i ignorantem, nawet z tytułem naukowym aby o politykach wojewódzkich mówić politycy śląscy a o województwie tzw śląskim Śląsk !
   Oto mamy przykład ignorancji i arogancji kiedy...rozwiń całość

   Trzeba być nieukiem i ignorantem, nawet z tytułem naukowym aby o politykach wojewódzkich mówić politycy śląscy a o województwie tzw śląskim Śląsk !
   Oto mamy przykład ignorancji i arogancji kiedy pseudo profesjonalista dziennikarski rozmawia z "mądrym inaczej" naukowcem. Nie ma czegoś takiego jak "nasz śląski region" w odniesieniu do obszaru województwa. Czy nikt nie widzi durnoty w wypowiedziach o Sosnowcu, czy Częstochowie na Śląsku ?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 16

   "Dlatego tak ważne jest, by śląscy politycy byli w stanie zabiegać o interesy naszego regionu." Zgadzam sie z Panem w 100%. Dlatego popieram RAŚ, partie i politykow naszych, ze Śląska, jak pan Dr...rozwiń całość

   "Dlatego tak ważne jest, by śląscy politycy byli w stanie zabiegać o interesy naszego regionu." Zgadzam sie z Panem w 100%. Dlatego popieram RAŚ, partie i politykow naszych, ze Śląska, jak pan Dr Gorzelik, ktorzy o nasz region dobrze zadbaja i nie sa tylko marionetkami centrali !!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama