Piotr Duda z Katowic nowym szefem Solidarności

  Piotr Duda z Katowic nowym szefem Solidarności

  Jarosław Garbacz, Małgorzata Matuszewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piotr Duda z Katowic nowym szefem Solidarności

  ©arc

  Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego został nowym przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Pokonał urzędującego od ośmiu lat Janusza Śniadka.
  Piotr Duda z Katowic nowym szefem Solidarności

  ©arc

  Chaos towarzyszył w czwartek uczestnikom 25. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, jaki odbywa się w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej przy Hali Ludowej.

  Główny punkt programu - głosowanie na nowego przewodniczącego związku trzeba było unieważnić i powtórzyć, bo w kartach do głosowania znalazł się błąd. Delegaci nie wiedzieli też czy mają zaznaczać swojego kandydata za pomocą kółka czy krzyżyka.

  Swoje kandydatury zgłosili: Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność od ośmiu lat. Ostatecznie triumfował Piotr Duda.

  W obradach bierze udział 322 delegatów z całej Polski, reprezentujących 700 tys. członków związku. Wśród 60 gości specjalnych są John Monks, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Marian Krzaklewski, były przewodniczący związku.

  Poranek i wczesne popołudnie delegaci spędzili na sprawach organizacyjnych i przygotowaniach do wieczornego wyboru lidera, który przez najbliższe cztery lata pokieruje Solidarnością. W południe Janusz Śniadek pokazał filmowe sprawozdanie z działalności związkowców. - Wiele postulatów Sierpnia 1980 wciąż jest aktualnych - stwierdził. To prawo do godnej pracy, godziwej płacy, prawo do godnego życia w społeczeństwie.

  Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej Solidarności, gospodarza obrad podkreślił, że Zjazd został zwołany po to, żeby wybrać lidera. - Chcemy też decentralizacji i powołania Instytutu Związkowego - mówił.
  Czym miałby zajmować się instytut? - Gromadzeniem informacji o pracowniczych trendach. Nie chcemy czekać, aż wydarzy się coś złego i walczyć ze skutkami takich zdarzeń. Powinniśmy je przewidywać - dodał. Kimso uważa, że takimi działaniami mógłby kierować Tomasz Wójcik, wrocławski działacz związkowy, były poseł AWS. Ale siedzibą Instytutu nie musiałby być Wrocław.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śniadek out

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Ciekawe czy teraz Solidarność już będzie normalna czy nadal PiS-owska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński i sprzeciw

   kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Kaczyński nie uznaje tego wyboru, nie wysłał gratulacji dla nowego szefa Solidarności. Pewnie też mu ręki nie poda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duda

   zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Solidarnosc madrzeje,moze zrobia to pisiarze?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama