To prawda, Rynek w Gliwicach będzie świecił...

  To prawda, Rynek w Gliwicach będzie świecił...

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To prawda, Rynek w Gliwicach będzie świecił...

  ©Fot. Marlena Polok-Kin

  Z podświetlanymi kamienicami, płytą i studnią - będzie można podziwiać gliwicki Rynek już ponoć z końcem listopada. Ale czy także z popularnym, ale i budzącym kontrowersje igloo? To się dopiero okaże.
  To prawda, Rynek w Gliwicach będzie świecił...

  ©Fot. Marlena Polok-Kin

  Koniec listopada - to planowany termin ukończenia prac na gliwickim Rynku - poinformował inwestor. Robotnicy uwijają się i sprzyja im aura, mieszkańcy już mogą podziwiać różne kształty i kolory wykończenia jego płyty.

  Wiadomo już, że po ukończeniu prac zostanie na płycie pięknie wyeksponowana odnaleziona podczas prac wykopaliskowych studnia.

  Jednak nie tylko spowodowane szerszym niż planowano zakresem prac archeologicznych opóźnienie w robotach elektryzuje gliwiczan.
  Owszem, interesuje nas to, co pod płytą Rynku, jednakże nie o znaleziska chodzi, ale o materiał, tzw. podsypkę, która pod kostką i płytami jest umieszczana. Pojawiła się plotka, że ten materiał jest radioaktywny!

  Andrzej Karasiński, sekretarz miasta nie ukrywa, że jego zdaniem - rozpowszechnianie takich informacji jest nieuprawnione i nieodpowiedzialne. Co to właściwie jest, ten ciemnografitowy piasek, który kładą pod kostką na Rynku?
  Jest to mieszanina popiołu, żużlu i niewielkiej ilości betonu (dostarczana przez firmę UTEX).

  - Rzeczywiście, w projekcie nie planowaliśmy użycia tego materiału. Okazało się jednak, że innej podsypki nie można było zastosować, bo wymagałoby to użycia walca i ubijaków, a to zaszkodziłoby zabytkowym budowlom. Dzięki użyciu tego materiału można zachować dla potomności archefakty odkryte pod płytą Rynku (dodatkowo okryto je piaskiem) - tłumaczy Ewa Przybył, projektantka Rynku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo