Ważne
  Krzysztof Penderecki uhonorowany śląskim wawrzynem —...

  Krzysztof Penderecki uhonorowany śląskim wawrzynem — Diamentowym Laurem [ZDJĘCIA]

  MU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Laury Umiejętności i Kompetencji 2014
  1/68
  przejdź do galerii

  Laury Umiejętności i Kompetencji 2014 ©Arkadiusz Gola

  To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojej ziemi, lecz jeszcze piękniej, gdy ziemia może być z niego dumna — mawiał Prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln. To powiedzenie doskonale oddaje ideę Laurów Umiejętności i Kompetencji. XXII edycja Laurów sprowadziła na Śląsk najważniejsze postacie ze świata nauki, kultury, polityki i gospodarki. Finał tegorocznej edycji zorganizowano po raz kolejny w gościnnym Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
  Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Przewodniczący Kapituły Laurów przypomina, że laureatami śląskich wawrzynów jest wiele wybitnych postaci z Polski i Europy, między innymi: Jan Paweł II, prof. Jerzy Buzek, Vaclav Havel, José Manuel Barroso, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi. — Wybór laureatów zawsze odzwierciedla wydarzenia, których doświadczyliśmy i stąd jest swego rodzaju kroniką ostatnich 22 lat — mówi Tadeusz Donocik.


  Tym razem najwyższym wyróżnieniem — Diamentowym Laurem — został uhonorowany Krzysztof Penderecki, wybitny, znany w całym świecie kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej. Na świecie zachwyt budzą jego niezwykłe, monumentalne kompozycja jak Pasja według św. Łukasza, czy pierwsze dzieło operowe kompozytora Diabły z Loudun. W Polsce ceniony jest też za zaangażowanie w działalność społeczną — jest m.in. członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli — oraz niestrudzone propagowanie kultury. Od 1976 mieszka w odrestaurowanym dworze w Lusławicach, gdzie założył międzynarodową akademię muzyczną Europejskie Centrum Muzyki.

  Wiele osób pamięta też, że Polskie Requiem skomponowane „ku pokrzepieniu serc” w czasach narodzin „Solidarności” jest nie tylko wspaniałym utworem, ale bez wątpienia aktem odwagi. Początek tej kompozycji dała Lacrimosa, którą Krzysztof Penderecki skomponował na prośbę Lecha Wałęsy (nota bene też laureat Lauru Diamentowego). Lacrimosę zaprezentowano po raz pierwszy 16 grudnia 1980 roku w Gdańsku z okazji odsłonięcia pomnika stoczniowców zamordowanych przez komunistów 10 lat wcześniej. Kilka dni przed tym wydarzeniem zadzwonił do Pendereckiego Lech Wałęsa: „Panie kompozytorze, inni pana koledzy odmówili, czy pan zgodzi się napisać utwór na uroczystość odsłonięcia pomnika poległych stoczniowców? ”. — Odmówili, bo się bali, to nie było wydarzenie dobrze widziane przez władze. Ja się zgodziłem i napisałem Lacrimosę dosłownie w ciągu kilku dni — wspomina kompozytor.

  Ten utwór Pendereckiego stał się najbardziej znaczącym muzycznym symbolem tamtych lat. Laureaci prestiżowych Laurów często podkreślają, że nagroda ta jest zasługą całych zespołów, pracujących na wspólny sukces. W przedsiębiorstwie, medycynie, administracji, w dyplomacji nie ma wyników i powodzenia bez ambicji bycia najlepszym oraz wytężonej pracy wielu ludzi. Potwierdzeniem tego jest też tegoroczna edycja Laurów jak i nagroda dla Krzysztofa Pendereckiego. Nie byłoby monumentalnego Polskiego Requiem bez Lacrimosy. Nie byłoby Lacrimosy bez Grudnia1970, a także Polskiego Sierpnia.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czamu Slonzok zawsze musi lizac dupa opcymu? Niy momy wlasnych do wyrozniynia?

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Juzajs sitwa sie zebrala, coby sie pojejsc. Komu tam dadzom ta laurka - je egal. Wazne coby bol "sfoj".
   Bo w koncu polcki okupant biere ino do sitwy samych sfojich.
   Zaslugi Pendereckigo dlo...rozwiń całość

   Juzajs sitwa sie zebrala, coby sie pojejsc. Komu tam dadzom ta laurka - je egal. Wazne coby bol "sfoj".
   Bo w koncu polcki okupant biere ino do sitwy samych sfojich.
   Zaslugi Pendereckigo dlo kultury slonckij som take, jak dlo kultury Wybrzeza Kosci Sloniowy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Elita Nierobow!!!

   ?????!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Elita nierobow a narod musi na nich za........c Tfujjjjj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A za co Buzek?

   oszukany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Tak najwięcej " splendoru" dodaje ten szkodnik,nieudacznik,,pseudo reformator, niejaki Buzek uczeń Krzaklewskiego Kiedy zobaczymy go na sali sądowej?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama