Ważne
  Gęsi, liwy, husi

  Gęsi, liwy, husi

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gęsi, liwy, husi
  O gęsiach można opowiadać godzinami. Bo to przecież ich gęganie ostrzegło starożytnych Rzymian przed skradającymi się wojskami galijskimi.
  Gęsi, liwy, husi
  I później jedną z takich świętych gęsi obnoszono triumfalnie ulicami ocalonego miasta. Jednak ta rzymska wdzięczność trwała krótko, gdyż gęsie mięso było tam bardzo popularną potrawą. Szczególnie cenione były na cesarskich ucztach gęsi tuczone figami, bo wtedy ich mięso miało charakterystyczny owocowy posmak. Żeby zaś zrozumieć, dlaczego kobiety nazywa się czasami gęsiami, należy zerknąć do dwóch opowiadań Boccaccia z "Dekameronu": o gęsiach brata Filipa czy o gęsim moście.

  Można też, zamiast sięgnąć do dawnej literatury, zwyczajnie przyjrzeć się niewielkiemu nawet stadu gęsi. Jak one hałasują, gęgają - i właśnie z tego powodu niektórzy złośliwcy porównują te zwierzęta do kobiet. Natomiast inni jeszcze bardziej złośliwie zaprzeczają temu podobieństwu. Popatrzcie - przekonują - jak gęsi potrafią wspaniale maszerować gęsiego, jednym rządkiem. Czy zatem tak zdyscyplinowane ptaki można porównać do kobiet? Nie wiem - taka odpowiedź będzie najbezpieczniejsza. Aby się zatem nie zagęgać, proponuję mniej kontrowersyjny gęsi wątek - śląski. Zacznijmy od nazewnictwa, gdyż na Śląsku nazwy tych zwierząt odnoszą się do trzech tradycji językowych. Niewątpliwie od niemieckiego słowa - gans, pochodzi nazwa polska - gęś czy śląska - gynś albo ganś.

  Natomiast w okolicach Raciborza, czyli blisko granicy morawskiej i czeskiej, zetknąłem się z nazwą - huś, husia, hansi i husi, co niewątpliwie jest czechizmem, czyli wyrazem pochodzenia czeskiego. Po czesku bowiem gęś to - husa. Rzuca to też dodatkowe światło na nazwisko wielkiego średniowiecznego reformatora i profesora praskiego uniwersytetu - Jana Husa, który w tłumaczeniu nazywa się po prostu - Jan Gęś.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama