Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy w dwudziestoleciu międzywojennym - tak wyglądały sto lat temu! Zobacz ZDJĘCIA w kolorze

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tak wyglądały Tychy w dwudziestoleciu międzywojennym
Tak wyglądały Tychy w dwudziestoleciu międzywojennym fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Pierwsza wzmianka o Tychach pochodzi z 1467 roku. Tychy otrzymały prawa miejskie dopiero w 1951 roku, wtedy nastąpił największy rozwój miasta. Po I wojnie światowej rozwijały się jako gmina wiejska na prawach miejskich. Jak wówczas wyglądały? Zapraszamy na sentymentalną wycieczkę po Tychach w dwudziestoleciu międzywojennym.

Tychy w dwudziestoleciu międzywojennym - tak wyglądały sto lat temu

Pochodzenie nazwy Tychów nie jest jednoznaczne. Specjaliści doszukują się odniesień do słów związanych z ciszą lub tyczką. Niektórzy źródeł nazwy miasta upatrują w niemieckim „teich” oznaczającym staw.

Tychy po I wojnie światowej - zobacz ZDJĘCIA

4 października 1950 Prezydium Rządu przyjęło uchwałę o rozbudowie Tychów. 1 stycznia 1951 Tychy otrzymały prawa miejskie. W granicach nowego miasta znalazły się Paprocany i Wilkowyje.

Rozpoczęła się wówczas intensywna rozbudowa Tychów, które miały spełniać rolę miasta-sypialni dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pierwsze osiedle, które wybudowano zostało oznaczone literą „A”. Następne osiedla nazywano kolejnymi literami alfabetu. Miasto rozbudowywane było według projektu „Nowe Tychy”, generalnymi projektantami miasta byli architekci Hanna Adamczewska-Wejchert i Kazimierz Wejchert.

Zanim to nastąpiło, w Tychach kwitł przemysł browarniczy. Pierwsza wzmianka o Browarze Książęcym pochodzi z 1629 r., a w 1897 r. uruchomiono Browar Obywatelski. Po zakończeniu I wojny światowej wielu mieszkańców Tychów oraz sąsiednich gmin uczestniczyło w powstaniach śląskich. Wielu historyków, jako miejsce wybuchu I powstania śląskiego, wskazuje Paprocany, które były wówczas samodzielną gminą. W powojennym plebiscycie ponad 83 proc. mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem Tychów do Polski. Naczelnikiem gminy Tychy został wybrany Jan Wieczorek. W 1934 r. Tychy stały się gminą wiejską na prawach miejskich.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera