Dąbrowskie aleje będą ładne i

  Dąbrowskie aleje będą ładne i bez wody

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak mają wyglądać aleje od strony ul. Królowej Jadwigi
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak mają wyglądać aleje od strony ul. Królowej Jadwigi ©Matum

  Rusza remont dąbrowskiej ul. Majakowskiego, czyli popularnych alei, łączących Reden z Gołonogiem i trasą DK 94. Remont kosztuje 52 mln zł
  Ul. Majakowskiego za ponad 52 mln zł ma się zmienić nie do poznania. Pierwsze prace ruszą za kilkanaście dni, a już od 16 stycznia trwa inwentaryzacja stanu budynków, która w przyszłości ma być podstawą do rozstrzygania ewentualnych spraw spornych, dotyczących uszkodzeń domów.

  Zwana potocznie "alejami" dwukierunkowa arteria łączy drogę wojewódzką nr 910 (ul. Królowej Jadwigi) z dzielnicami Reden, Gołonóg i także remontowaną dziś drogą krajową nr 94.
  Jest więc ważną dla mieszkańców i kierowców drogą, ale przy obfitych deszczach zamienia się w rzekę, a woda sięga tu po kolana. Dlatego pierwszym etapem będzie wycięcie drzew, które niszczą kanalizację. - Lipy sadzone były w 1935 roku, mają więc ponad 75 lat. Drzewostan jest w kiepskim stanie zdrowotnym, występuje na nim wiele szkodników - tłumaczy nam Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Gdy sadzono lipy ul. Majakowskiego nie była uzbrojona w media, tzn. w rury gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, przewody elektryczne, więc drzewa sobie jakoś radziły. Jednak stopniowo ich korzenie zaczynały być podcinane, a ich wzrost i rozwój ograniczany poprzez nawierzchnię asfaltową i infrastrukturę podziemną. Dlatego obecnie stan drzew jest opłakany - dodaje.

  Remont będzie też utrudniał życie mieszkańcom i przedsiębiorcom, ale został tak zaplanowany, by wszystko szło sprawnie. Dlatego w pierwszym etapie, zaplanowanym na 2014 rok, firma Eurovia zajmie się fragmentem ul. od Królowej Jadwigi do ul. 6 Sierpnia. - Ulica zamykana będzie etapami. Tam, gdzie to będzie możliwe pojawią się miejsca do zawracania, przy ul. Przemysłowej i Norwida, potem dwie przy wydłużonym rondzie, tak zwanym sercu alei - mówi Bartosz Matylewicz. Do czerwca zamknięty ma być odcinek do wjazdów w ul. Przemysłową i Norwida, potem do ul. 6 Sierpnia. Później Eurovia przystąpi do prac na odcinku od ul. 6-go Sierpnia do skrzyżowania z ul. 11 Listopada. Ten etap ma zostać zrealizowany do końca października 2015 r. Na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada powstanie nowe rondo. Będą też m.in. nowe trasy rowerowe, chodniki.

  Inaczej będą też kursować od 17 lutego autobusy linii: 27, 55, 175, 814 oraz 604, 634, 984. Autobusy, które do tej pory wjeżdżały w aleje, będą jechać dalej ul. Piłsudskiego i skręcać w prawo w ulicę Leśną. Pojadą nią do końca i wjadą na ul. 11 Listopada. Na tej trasie pojawi się nowy przystanek autobusowy.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten remont

   czukcza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   powinien ruszyć po zakończeniu prac na DK93. Dąbrowskie korki jeszcze podrosną

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej zieleni

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   O tyle dobrze, że zamierzają posadzić nowe drzewa. Szkoda tylko, że te z wizualizacji wyglądają jak miniaturki i mam wrażenie, że będzie ich też mniej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ku przestrodze dla mieszkańców

   ZZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Obietnice obietnicami ale jak sami nie zadbacie o swoje domy to może być jak w Strzemieszycach....rozwiń całość

   Obietnice obietnicami ale jak sami nie zadbacie o swoje domy to może być jak w Strzemieszycach.
   www.krzysztofmarkowski.blog.pl/2014/02/02/slaski-inspektor-nadzoru-bodowlanego-przeprowadzi-kontrole-barbarzynskiej-rozbiorki-wiaduktu/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama