List do DZ: Zaniedbane dworce na polskich granicach

  List do DZ: Zaniedbane dworce na polskich granicach

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zrujnowany budynek dworcowy w Zwardoniu, kasa zlikwidowana, flagi narodowej brak. Wstyd! Taka "wizytówka" 37-milionowego kraju w środku
  1/2
  przejdź do galerii

  Zrujnowany budynek dworcowy w Zwardoniu, kasa zlikwidowana, flagi narodowej brak. Wstyd! Taka "wizytówka" 37-milionowego kraju w środku Europy, państwa należącego do UE - napisał do DZ Czytelnik ©Piotr Radziszewski

  Powinniśmy się wstydzić obskurnych budynków stacji kolejowych w Zwardoniu, Cieszynie i Zerzydowicach. Nikomu na nich nie zależy
  Polska, zaścianek Europy

  Poruszam się często po Polsce w kierunku granicy z Republiką Czeską lub Słowacką. Zauważyłem, że władze naszego kraju, ale także samorządy lokalne, nie dbają w ogóle o zewnętrzny wizerunek. Nie dbają o to, co widzi odwiedzający nas obcokrajowiec. A twierdzenie to opieram na wyglądzie zewnętrznym m.in. stacji granicznych Zwardoń, Zebrzydowice, Cieszyn.

  Przez stację kolejową Zwardoń, leżącą na szlaku kolejowym z południa na północ, przejeżdżają 4 pary pociągów dziennie, łączących Polskę ze Słowacją.
  Linia ta obsługiwana jest przez koleje słowackie (ŻSR). Co pomyśli zagraniczny turysta podróżujący do Polski od słowackiej strony, widząc zrujnowane budynki stacji? Obraz nędzy i rozpaczy! A kiedyś to tu była stacja i wszystko funkcjonowało.

  Roboty dopiero po 2018 r.

  Budynek dworca pochodzi z 1885 r., czyli jest obiektem zabytkowym. Dworzec położony jest na wysokości 686 metrów n.p.m. i jest jednym z najwyżej usytuowanych dworców w Polsce. I nikt nie pomyślał, że w miejscowości turystycznej mogłaby to być wizytówka miasta - z restauracją i hotelem, tak jak bywa to na zachodzie czy południu Europy. W oddalonym o kilka kilometrów od granicy Skalitem można zobaczyć, jak Słowacy dbają o swoją stację graniczną. Odnowiony budynek, wywieszona flaga narodowa, czysta poczekalnia.

  A w naszym Zwardoniu zrujnowany budynek dworcowy, kasa zlikwidowana, flagi narodowej brak. Wstyd! Taka "wizytówka" 37-milionowego państwa w środku Europy, państwa należącego do Unii Europejskiej? A może to już nie Polska?

  Jak informuje rzecznik prasowy PKP, ustalono już plan przy-szłych prac modernizacyjnych dla stacji Zwardoń. Obejmować będą infrastrukturę kolejową: tory, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, perony z wiatami oraz budowę przejść podziemnych dla pieszych. Proces przygotowania dokumentacji rozpoczął się w sierpniu 2012 r. Przeprowadzono inwentaryzację i ocenę stanu infrastruktury, a następnie sporządzono warianty modernizacyjne przedsięwzięcia. I do dziś nic się nie dzieje. Pojawiły się natomiast przecieki w prasie, że inwestycja ruszy dopiero po 2018 r., bo nie wiadomo, czy w ogóle będą na to fundusze. Tak samo jest na stacjach w Zebrzydowi-cach i w Cieszynie.

  Pozamykane ruiny

  Zebrzydowice to stacja na szlaku kolejowym Praga-Moskwa. Od 40 lat ma status międzynarodowego przejścia granicznego. Jeżeli ktoś nie zobaczy jedynej na peronie tablicy z nazwą miejscowości, to właściwie nie wie, gdzie się znajduje. "A to Polska właśnie"! Na budynkach stacyjnych, od lat niemodernizowanych, nie ma żadnych symboli narodowych. Widać nikomu nie zależy na wizerunku naszego kraju.

  Cieszyn to miasto graniczne, tłumnie odwiedzane przez Czechów i Słowaków, bowiem dojazd na Słowację z Czeskiego Cieszyna zajmuje niecałą godzinę. W związku z charakterem miasta przeciętny turysta spodziewa się ładnego dworca kolejowego, licznych połączeń oraz kompleksowej obsługi pasażerów. Zderzenie z polską rzeczywistością jest brutalne, tym bardziej, jeżeli turysta wcześniej zobaczy dworzec kolejowy po czeskiej stronie granicy.

  Zabytkowy dworzec kolejowy w polskim Cieszynie kiedyś był bardzo ładny, ale obecnie to ruina. Pamiętam czasy, kiedy jeszcze była czynna poczekalnia oraz kasy biletowe. Już wtedy dworzec popadał w ruinę, dziś to obraz nędzy i rozpaczy.

  Należy się tylko cieszyć, że od rozkładu jazdy 2012/2013 do Cieszyna dojeżdża trochę więcej pociągów niż w poprzednich latach.

  Na dworcu nie ma nic ciekawego. Żadnej kasy, żadnej przechowalni bagażu. Na szczęście ustawiono aktualny rozkład jazdy, a obok dworca wybudowano kontener z toaletami publicznymi. (...) Za granicę stąd wciąż dostać się można tylko pieszo lub autobusem. Choć kolej do Cieszyna wróciła, to siatka połączeń jest skromna, a Koleje Śląskie ostatnio chętniej redukują niż zwiększają swoją ofertę. W dalszym ciągu jest to ostatnia stacja przed granicą. Jeszcze 5 lat temu kursował kilka razy dziennie czeski szynobus, który woził pasażerów do Czeskiego Cieszyna. Ponieważ samorząd lokalny nie znalazł pieniędzy na utrzymanie połączeń, Czesi nie chcieli samodzielnie finansować linii kolejowej między Cieszynem czeskim i polskim. (...)

  Nie dbamy o nasz kraj

  W całej Europie dba się o wizerunek kraju. Są kraje, w których obowiązuje odpowiednia legislacja w tej kwestii, np. w Macedonii, w Niemczech. Tam na stacjach granicznych są restauracje, kawiarnie i budynki z czystymi flagami landu, powiatu i danej miejscowości. Czy w Polsce nie stać nas na troskę o wizerunek własnego kraju? Rządzący trwonią pieniądze na wiele niefortunnych inwestycji, a nie zainteresują się sprawami podstawowymi, takimi, które tworzą nasz wizerunek w Europie. Polska nie musi być postrzegana jako zaścianek Europy.

  Piotr Radziszewski,
  Katowice


  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl
  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nooo

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   "Zderzenie z polską rzeczywistością jest brutalne"
   Ano. :-))

   Ale Cieszyn to g.slaskie, sic, miasto. Bylo, jest i zawsze bedzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   profda

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   "Budynek dworca pochodzi z 1885 r., czyli jest obiektem zabytkowym."

   Gdyby to bylo na mazowszu, to juz dawno by bylo cacy (za unijne pniondze).

   Sam brak polskiej flagi mnie akurat nie boli.
   Choc...rozwiń całość

   "Budynek dworca pochodzi z 1885 r., czyli jest obiektem zabytkowym."

   Gdyby to bylo na mazowszu, to juz dawno by bylo cacy (za unijne pniondze).

   Sam brak polskiej flagi mnie akurat nie boli.
   Choc bardzo by pasowala - do tergo stanu zaniedbania i zacofania, wszystkiego wlasciwie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka

   Truda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Jaka "wadza" taka m.in. kolej !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale

   Dymczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Sorry ! Teraz kolej na Ukrainę !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "budynki z czystymi flagami landu, powiatu i danej miejscowości"

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   w polsce jak "pis" dojdzie do władzy bedą wisieć ale flagi polskie - lepiej niech ich nie wieszają


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie to dziwne, że w Polsce będą wisieć polskie flagi?

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   A jakich się waćpan spodziewa? Niemieckich?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesia first !

   panna Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgoda

   Rysio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   W pełni się zgadzam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinniśmy się wstydzić.

   czy to wazne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   A czy polak wie co to znaczy slowo wstyd????????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd

   honor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ojczyzna

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama