Pożar kościoła na Stecówce: Górale już szykują drewno, bo...

  Pożar kościoła na Stecówce: Górale już szykują drewno, bo świątynia na Stecówce nie będzie murowana

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tu kiedyś stał kościół. I stanie

  Tu kiedyś stał kościół. I stanie ©Jakub Kuc

  Emocje opadły, niedomówienia wyjaśniono, podjęto ostateczną decyzję. Odbudowany na Stecówce kościół zostanie wykonany w całości z drewna.
  Tu kiedyś stał kościół. I stanie

  Tu kiedyś stał kościół. I stanie ©Jakub Kuc

  Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Istebnej Stecówce zostanie odbudowany. Ale to wiadomo było już 3 grudnia, kiedy w istebniańskim przysiółku spłonęła drewniana świątynia. Teraz jednak jest także pewne, że będzie to drewniany kościółek. Oznajmił to parafianom proboszcz parafii ks. Grzegorz Kotarba.

  Wcześniej można było usłyszeć, że na Stecówce stanie świątynia murowana, tylko obłożona drewnem. Za taką wersją odbudowy opowiadał się na początku nawet ordynariusz diecezji bielsko-żywiec-kiej bp Roman Pindel.

  - Podczas mszy w minioną niedzielę proboszcz powiedział, że kościół będzie drewniany. Dlatego już szykujemy materiał. Czekamy na stosowne pozwolenia i projekt. Gdy formalności zostaną dopięte, budowa rozpocznie się jeszcze tej wiosny - mówi Henryk Kukuczka, bezpośredni sąsiad plebanii na Stecówce, parafianin, który od pożaru zaangażowany jest w odbudowę świątyni.
  Decyzja o odbudowie kościoła w wersji drewnianej podzieliła górali. Część parafian stanowczo podkreślała konieczność ochrony góralskiego charakteru Stecówki i chciała odtworzenia spalonego kościoła. Inni parafianie kierując się racjonalnymi argumentami opowiadali się za wzniesieniem murowanego kościółka, który łatwiej i taniej zabezpieczyć przed potencjalnym pożarem. Zwracali też uwagę, że parafia na Stecówce jest jedną z najmniejszych w diecezji bielsko-żywieckiej (ma ok. 300 parafian) i mogłaby finansowo nie podołać odbudowie i odpowiedniej ochronie nowej świątyni.

  - Doszło do niedomówień, za dużo było emocji. Przeanalizowane zostały wszystkie możliwości oraz koszty z nimi związane. Odbudowany kościół będzie taki sam jak ten, który tu był. Na razie będzie z bali - mówi Henryk Kukuczka.

  Góralom starającym się o drewniany kościół na Ste-cówce kibicuje Józef Skrzek. - Całym sercem popieram ideę odbudowy kościoła drewnianego. Byłem z tym kościołem związany nie tylko muzyką, ale i przestrzenią, poprzez spotkania u Matki Boskiej Fatimskiej. Czekam aż ponownie dzwon wezwie na Anioł Pański - powiedział nam muzyk.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama