UWAGA ABSURD: Trasa narciarska naśnieżana kranówką na...

  UWAGA ABSURD: Trasa narciarska naśnieżana kranówką na Dębowcu

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Władze Bielska-Białej uparły się, żeby pod Dębowcem powstał ośrodek narciarski. To nic, że wodę do naśnieżania trzeba ciągnąć z wodociągu miejskiego,
  1/7
  przejdź do galerii

  Władze Bielska-Białej uparły się, żeby pod Dębowcem powstał ośrodek narciarski. To nic, że wodę do naśnieżania trzeba ciągnąć z wodociągu miejskiego, a nie np. ze źródła czy zbiornika przemysłowego ©Jacek Drost

  Takie rzeczy tylko w Beskidach! Sposób naśnieżania stoku Dębowiec wodą pitną stał się "hitem" na targach w Monachium. Obcokrajowcy pukali się w głowy.
  "Zwracam się z prośbą o podjęcie prac nad zmianą systemu naśnieżania stoku Dębowca natychmiast po zakończeniu sezonu zimowego" - taką interpelację złożyła bielska radna niezależna Grażyna Staniszewska. I wyjaśniła, że "używanie do naśnieżania stoku wody pitnej jest, delikatnie mówiąc, niewłaściwe i zbyt drogie. Ponadto podczas intensywnej pracy armatek tak spada ciśnienie, że do mieszkańców najwyższych pięter osiedla Karpackiego przestaje dopływać woda".

  Sonda

  Sztuczne naśnieżanie Dębowca kranówką to:  - Ogromną przykrość sprawiła mi informacja z niedawno zakończonych targów sportowych w Monachium ISPO 2014, podczas których wystawców z całej Europy i nie tylko obiegła anegdota, jak to bielszczanie w XXI wieku używają oczyszczonej wody pitnej do naśnieżania. Austriacy nie chcąc wierzyć, podchodzili do wystawców z Bielska i pytali, czy to prawda - stwierdziła radna Staniszewska.

  Wiceprezydent Bielska-Białej Lubomir Zawierucha wyjaśnił, że sposób naśnieżania stoku Dębowca poprzedzony był różnymi analizami przeprowadzanymi przez niezależnych ekspertów. Wszystkie analizy jednoznacznie wskazują, że w rejonie stoku Dębowca i Szyndzielni brakuje naturalnych źródeł wody, które byłyby wystarczające do zasilania systemu naśnieżania.

  Prof. Beniamin Więzik w lutym 2008 roku podkreślił, że "Analizując różne koncepcje poboru wody (potok Olszówka i Gościnny, studnie wiercone, lokalne źródła oraz istniejące ujęcia wody) stwierdzono, że żadna z tych koncepcji nie spełnia podstawowego warunku, jakim jest nieograniczony dostęp do zasobów wodnych w okresie potencjalnego naśnieżania".

  Rozważane było podłączenie systemu naśnieżania do nowego wodociągu zasilanego wodą z zapory Wapienica, ale z powodu kosztów (6,2 mln zł) zrezygnowano z tego. System podłączono do wodociągu w rejonie skrzyżowania ul. Gościnna i Kolista, co kosztowało 1,5 mln zł. Wiceprezydent stwierdził, że mieszkańcom nie może spadać ciśnienie wody, bo system zasilany jest ze zbiorników przy ul. Lotniczej, a osiedle ze zbiorników przy ul. Langiewicza.

  CZY UWAŻASZ, ŻE SZTUCZNE NAŚNIEŻANIE STOKU NA DĘBOWCU WODĄ Z WODOCIĄGU JEST ZGODNY ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM?


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już wóje(k)woda Matusiewicz "podlewał " Koleje Śl. i dobrze na tym wyszedł w "dyrektory"

   Siemianowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wodolejstwo jest w tym kraju na topie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo nas stać

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   więc w czym problem ?
   a dodatkowo może by pan redaktor się wysilił i sprawdził że RDOŚ w Katowicach nie pozwolił budowac ujęcia na dwóch pobliskich potokach

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama