Śląskie muzea poszukują zrabowanych dzieł sztuki

  Śląskie muzea poszukują zrabowanych dzieł sztuki

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Skradzione dzieła
  1/2
  przejdź do galerii

  Skradzione dzieła ©ARC DZ

  Choć od zakończenia wojny minęło 65 lat, wciąż poszukujemy 516 tysięcy zaginionych i zagrabionych wówczas dzieł sztuki. Na szczęście czas nie działa na korzyść sprawców.
  Ostatni sukces to odnalezienie dzieła pt. Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego odnaleziona niedawno na aukcji w Niemczech. Obraz zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie trafił do katalogu aukcyjnego z ceną wywoławczą 4,4 tys. euro.

  Droga jego powrotu do kraju nie będzie łatwa, bo sprawy restytucji dóbr kultury są trudne. Nie wiemy, gdzie jest blisko sto prac z przedwojennej kolekcji Tadeusza Dobrowolskiego zgromadzonej dla Muzeum Śląskiego.
  Jeden z dwóch transportów został rozbity i nie dotarł do zamku w Lublinie, gdzie miała zostać zdeponowana cała kolekcja. W 1983 r. odzyskaliśmy Górala Kerstena. Znalazca natrafił na niego przypadkowo i oddał.

  - Na strychu domu odnalazł obraz podarty i poszarpany. Na szczęście zachowała się sygnatura oraz informacja, kto jest właścicielem tej pracy - przypomina Henryka Jarema, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Śląskiego.

  W 1998 roku powróciło do Katowic dzieło pt. Jeńcy Axentowicza, także przypadkowo - w związku z przygotowywaną wystawą monograficzną artysty przeprowadzono kwerendę w galeriach. Jeńcy byli w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  - Nie wiemy, jak obraz tam trafił - dodaje Henryka Jarema.

  Marek Meschnik z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu opracował w 1985 r. katalog zaginionych obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Według niego, brak nam nie tylko 100 obrazów, ale także 580 grafik i rysunków oraz 429 wyrobów z ceramiki. Historycy sztuki dość jednoznacznie wskazują, że najcenniejszym z zaginionych dzieł jest Portret młodzieńca pędzla Rafaela Santi z krakowskiej galerii Czartoryskich. Lista strat tegoż muzeum to ponad 500 różnych dzieł. Wawel wciąż szuka 343 dzieł. Zrabowany Portret damy z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta odnalezione zostały w 1945 r. w willi Hansa Franka w Niemczech. Wiele cennych zabytków wyjechało na wschód wraz z Armią Czerwoną. Katalog wszystkich dotąd zinwentaryzowanych i zaginionych dóbr kultury znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informacje o ich poszukiwaniach zamieszcza też na swoich stronach polski MSZ.

  To nie koniec strat. Z bibliotek i księgozbiorów domowych przepadło ponad 50 mln woluminów z 40 tys. bibliotek. Ponad 1,2 mln z nich przypada na zbiory specjalne - zabytki piśmiennicze o szczególnej wartości.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z jakiej to racji?

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 44

   Zaraz, zaraz. A kto powiedział że były to polskie dzieła sztuki?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama