Brak miesiączki na życzenie. Przed ślubem czy podróżą marzeń

  Brak miesiączki na życzenie. Przed ślubem czy podróżą marzeń

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Brak miesiączki na życzenie. Przed ślubem czy podróżą marzeń
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  Nowy trend wśród młodych kobiet, któremu sprzyjają ginekolodzy. Nie chcą mieć często okresu. Nasze prababcie były "zaprogramowane" na mniej miesiączek, bo rodziły więcej dzieci
  Ślub, podróż poślubna, wymarzone wakacje - to powody, dla których kobiety proszą ginekologów o środki antykoncepcyjne na wstrzymanie miesiączki ! Mamy do czynienia z nowym trendem, zgodnie z którym menstruacja staje się krwawieniem po odstawieniu środków antykoncepcyjnych, a nie finałem comiesięcznego cyklu. Możemy ją zaprogramować. Do tej pory najczęściej z takiej możliwości korzystały sportsmenki, którym okres wypadał np. podczas decydujących zawodów lub przygotowań.

  - Obecnie takich pacjentek, zwłaszcza wśród młodych kobiet, jest coraz więcej - mówi dr Patrycja Sodowska, ginekolog z Centrum Medycznego prof. Krzysztofa Sodowskiego w Katowicach. - I ginekolodzy przychylają się do ich próśb, bo wypadający w czasie ważnego wydarzenia okres jest dla nich niepotrzebną komplikacją. Poza tym to całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników nie jest konieczne, by kobieta musiała mieć okres co miesiąc. Można wyhamować hormonalnie miesiączkę - dodaje dr Sodowska.

  Jedna z pań przyszła bardzo rozżalona, bo jej wymarzona podróż właśnie kolidowała z miesiączką, która znacznie uniemożliwiałaby jej zwiedzanie i korzystanie z różnych wakacyjnych atrakcji.

  Wprawdzie tylko 20-25 proc. Polek regularnie stosuje antykoncepcję (najczęściej w postaci doustnej pigułki), ale liczba ta stale się zwiększa. Te panie, które korzystają z antykoncepcji, są świadome jej zalet i możliwości, jakie stwarza.

  - Grecja, upał, basen w zasięgu ręki, a ja wędruję do sklepu po tampony. Powiedziałam sobie, że już nigdy więcej tak jak w zeszłym roku nie zmarnuję sobie wakacji - mówi Justyna, 28-letnia katowiczanka. - Poza tym na ten tydzień na Rodos oszczędzałam miesiącami. Nie mówiąc, że liczyłam, że wreszcie z moim chłopakiem będę się mogła kochać bez ograniczeń. A tu kompletna porażka - do-daje.

  Oczywiście można planować urlop tak, by w jego czasie nie wypadła miesiączka, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym część kobiet nie ma regularnych krwawień i dlatego decyduje się na profilaktyczne zablokowanie menstruacji.

  Powrót do natury jak w czasach prababek
  Czy to oznacza, że czeka nas wielka zmiana i życie z dłuższymi przerwami na miesiączkę? Przecież całe pokolenia kobiet były przekonane, że w czasie miesiączkowania organizm jest oczyszczany ze "złej krwi" i trzeba w tym czasie trochę pocierpieć, a menstruacja to nieodłączny element kobiecości.

  - Ograniczenie ilości miesiączek tak naprawdę jest swego rodzaju powrotem do natury. Dawniej kobiety częściej rodziły i właśnie częściej nie miały menstruacji. Z ciąży wchodziły do okresu karmienia, a potem w kolejną ciążę - ocenia dr Dorota Kuka-Panasiuk z katowickiego Centrum.

  Rzeczywiście, dziś młode kobiety, jeśli nie używają środków antykoncepcyjnych, mają więcej miesiączek niż ich babki i prababki. Przyjmuje się, że ok. 400 w ciągu życia. Cóż, zostałyśmy stworzone przede wszystkim po to, by rodzić dzieci - i nie chodzi tu o żadną politykę prorodzinną, ale o efekt ewolucji, która przeznaczyła kobiety do roli matki.

  Menstruacja, a zatem złuszczanie się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), w czasie której tracimy wiele składników odżywczych, nie jest więc zjawiskiem, które pojawiło się bez przyczyny. Zwykle pierwsza miesiączka pojawia się ok. 12-13 roku życia i potem, jeśli nie ma problemów zdrowotnych, jest tak aż do ostatniej menstruacji, gdy kobieta wkracza w okres menopauzy (średnio dzieje się to w 51. roku życia). Wiek pierwszej miesiączki obniża się jednak i coraz częściej pojawia się nawet u dziesięciolatek.

  Cykl miesięczny następuje średnio co 28 dni, ale za normę przyjęto, że od okresu do okresu może minąć od 25 do 35 dni. W czasie miesiączki zwykle tracimy od 50 do 150 ml krwi.

  Tyle liczby, ale miesiączce od wieków towarzyszy wiele przesądów. W każdej kulturze traktowana jest wyjątkowo. Ponoć właśnie z powodu miesiączki w ogóle wymyślono... ubranie, gdyż widok krwawiącej kobiety był zbyt drastyczny. (w sumie trudno udowodnić tę tezę, bo raczej pierwotnym powodem były niskie tempe-ratury).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do d*** z taką wygodą co odbije się na zdrowiu

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jak masz łeb to kombinuj i planuj,a jak nie wyjdzie to i tak zdrowie ważniejsze .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmmm

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dowaidujemy sie tutaj o miesiaczce i o srodkach antykoncepcyjnych.
   Ale nic o tym, o czym ten artykul podobno jest: o celowym przerywaniu lub niedopusczzaniu lub powstarzymywaniu/przesuwaniu...rozwiń całość

   Dowaidujemy sie tutaj o miesiaczce i o srodkach antykoncepcyjnych.
   Ale nic o tym, o czym ten artykul podobno jest: o celowym przerywaniu lub niedopusczzaniu lub powstarzymywaniu/przesuwaniu menstuacji. Szkoda, ze na koniec autor zapomnial o tym, o czym wlasciwie pisal na poczatku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawostka

   mini (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   gdzie tel do Sody?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moje 3gr

   Elwira (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ingerencja w hormony zawsze jest czyms niebezpiecznym.
   Tekst zawiera pozatem jeszcze niejedna pierdole, np. ze miesiaczka a seks sie wykluczajca.
   Generalnie: wonio mi to kryptoreklamom.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama