Strzelba myśliwska cieszynka z Cieszyna na liście...

  Strzelba myśliwska cieszynka z Cieszyna na liście dziedzictwa kulturowego

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rusznikarstwo artystyczne i historyczne z Cieszyna zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  To był najwyższy czas, żeby uhonorować cieszynkę - mówi Jerzy Wałga, ostatni cieszyński rusznikarz

  To był najwyższy czas, żeby uhonorować cieszynkę - mówi Jerzy Wałga, ostatni cieszyński rusznikarz ©arc

  Czy wiesz, co to jest cieszynka? To lekka, małokalibrowa strzelba myśliwska przeznaczona do polowań na siedzące ptactwo (stąd zwana też ptaszniczką), produkowana w Cieszynie od 2 połowy XVI wieku, rozsławiała Księstwo Cieszyńskie w całej Europie. Żeby zrobić pięknie zdobioną cieszynkę, trzeba być nie tylko rusznikarzem, ale i artystą.

  W poniedziałek cieszyńskie rusznikarstwo artystyczne i historyczne doczekało się uznania - zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Uroczystość z udziałem minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej i generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.


  - Bardzo się z tego cieszę, choćby z tego względu, że ta tradycja rzemieślnicza trwa u nas od 500 lat - mówi Jerzy Wałga, ostatni cieszyński rusznikarz, który prowadzi warsztat specjalizujący się w wyrobie cieszynek i tworzył je nie tylko dla kolekcjonerów z całej Europy, ale i prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

  Na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, oprócz rusznikarstwa artystycznego i historycznego w Cieszynie, trafiły także: szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie oraz procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Krajowa lista ma charakter informacyjny, a wpisane na nią elementy mogą być następnie zgłoszone do wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, prowadzoną przez UNESCO.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdyby nie południe

   yuzek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to ten kraj byłby zapomniany.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama