Czerwone Berety skakały z 400 metrów do Jeziora Żywieckiego

  Czerwone Berety skakały z 400 metrów do Jeziora Żywieckiego

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ćwiczenia spadochroniarzy
  1/2
  przejdź do galerii

  Ćwiczenia spadochroniarzy ©Marcin Gil

  Żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej ćwiczyli skoki na spadochronach do jeziora. Nie jest to takie proste, jak się wydaje.
  Skok spadochronowy do wody to jedno z trudniejszych zadań, jakie musi umieć wykonać spadochroniarz. Oprócz tych elementów, które są klasyczne w czasie lądowania na ziemię, dochodzą także dodatkowe czynności - skoczek tuż przed zetknięciem się z powierzchnią wody musi wypiąć się z uprzęży. Ten rodzaj zadania jest obligatoryjny w 6. Brygadzie
  Powietrznodesantowej dla instruktorów spadochronowych, żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych i zabezpieczenia desantowania - wyjaśnia kpt. Marcin Gil, oficer prasowy 6. Brygady Powietrznodesantowej.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
  Desant na Jezioro Żywieckie: Tak ćwiczą komandosi z Polski, Niemiec i Kanady [ZDJĘCIA]


  Zrzut tradycyjnie już został przeprowadzony do Jeziora Ży-wieckiego. Żołnierze skakali z 400 metrów na spadochronach desantowych o małej sterowności. Do ćwiczenia wykorzystano śmigłowiec W-3 Sokół, który startował z lotniska położonego na stoku góry Żar.

  - W czasie skoków wszyscy żołnierze byli wyposażeni w kamizelki ratunkowe. W tym roku po raz pierwszy spadochroniarze skakali w nowym typie kamizelek, które napełniają się automatycznie po zetknięciu z wodą. Zaraz po wylądowaniu spadochroniarze byli wyławiani z wody przez zespół zabezpieczający, w skład którego wchodzili między innymi płetwonurkowie, żołnierze na łodziach, a także straż pożarna i policja wodna z Żywiecczyzny - dodaje kpt. Gil.

  W skokach udział wzięło 120 żołnierzy, w tym Kanadyjczycy z Kanadyjskiego Królewskiego Pułku i Niemcy z 26. Brygady Powietrznodesantowej. Przed skokiem każdy musiał zaliczyć egzamin z umiejętności pływania w umundurowaniu i przepłynięcia pod czaszą rozpostartego na powierzchni wody spadochronu.


  *Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
  *Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
  *Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama