Bytom: Śląskie Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu...

  Bytom: Śląskie Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu będzie gotowe w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Śląskie Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu będzie gotowe w przyszłym roku [ZDJĘCIA]
  1/49
  przejdź do galerii

  ©MANO

  Trwa budowa Śląskiego Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Prace są już dość mocno zaawansowane i miejsce ma być gotowe na przyjęcie pierwszych pacjentek w drugim kwartale 2015 roku. Plac budowy oglądał dzisiaj m.in. Andrzej Pilot, wicewojewoda śląski. Koszt inwestycji to około 20 milionów. Jest finansowana ze środków budżetowych państwa, województwa i samego szpitala.
  Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstaje na bazie Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków.

  W związku z tym, iż powyższe komórki organizacyjne pełnią funkcję Ośrodka III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla województwa śląskiego, ponad 70 procent porodów, jakie odbywają się w tej Klinice, to porody ciąż wysokiego ryzyka. Aktualny odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54 procent, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych.

  Nowa placówka ma być nowoczesna i dać możliwość jeszcze większej pomocy, zwłaszcza w przypadku zagrożonej ciąży.
  A także propagować porody rodzinne. - Powierzchnia obejmie około 5 tysięcy metrów kwadratowych - mówi Antoni Jankowski, pełnomocnik dyrektora ds. strategicznych w Szpitalu nr 2. - Pięć poziomów, dwuosobowe sale z łazienkami dla kobiet po porodach, pięć sal porodowych, trzy operacyjne i dwie przedporodowe - wylicza. Blok operacyjny będzie zbudowany w technologii szklanej. Do tego osobne przejścia do porodówek dla personelu i osób z rodziny, które będą chciały towarzyszyć kobiecie podczas porodu.

  Jednocześnie na terenie szpitala trwają inne remonty, m.in. Zakład Ortopedyczny, który od 1957 roku znajdował się w tzw. „Okrąglaku” przy ul. aktualnie jest w trakcie przebudowy i termomodernizacji na potrzeby przychodni specjalistycznych Szpitala.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama