Jubileusz Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej: wystąpi nawet...

  Jubileusz Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej: wystąpi nawet Stanisław Tym

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jacek Cygan, Jacek Fedorowicz, Anna Guzik-Tylka, Robert Janowski, a nawet Stanisław Tym zaśpiewają w sobotę dla Marii Koterbskiej, słynnej piosenkarki z Bielska-Białej. Wielki jubileusz Marii Koterbskiej rozpocznie się o 19.00. Transmisja na telebimie przed teatrem.
  Maria Koterbska w latach 50.

  Maria Koterbska w latach 50. ©wikimedia commons

  Wielki, jubileuszowy koncert z okazji 90 urodzin piosenkarki, odbędzie się w sobotni wieczór o 19.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Co ciekawe, każdy, kto nie zdobył zaproszenia, będzie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu oglądając transmisję „na żywo” na telebimie umieszczonym na placu przed teatrem.

  Maria Koterbska pochodzi z rodziny muzycznej, zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jej mama, Janina z domu Mirowska, była pianistką i nauczycielką córki. Ojciec Władysław Koterbski, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Krakowie, od 1918 roku uczył muzyki i śpiewu w Seminarium Nauczycielskim w Białej, jako dyrygent prowadził chór mieszany i chór męski (Polskie Towarzystwo Śpiewackie). Był również kompozytorem. Wraz żoną byli aktywnymi członkami Towarzystwa Teatru Polskiego (Koterbski pełnił w nim nawet funkcję wiceprezesa).

  Chociaż za oficjalny debiut estradowy Marii Koterbskiej uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej wystąpiła w widowisku „Krakowiacy i Górale" Jana N. Kamińskiego, wystawionych 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka. Było to pierwsze przedstawienie na scenie bielskiego teatru po wojnie, przygotowane przez reaktywowana Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.

  W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie „Studenci i aktorzy – Warszawie”. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia.

  Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) piosenek „Brzydula i rudzielec”, „Mój chłopiec piłkę kopie” i Wrocławska piosenka (muz. Jerzy Harald, sł. Eugenia Wnukowska, 1953). W latach 1952–1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków.

  Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

  Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda), w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.)

  Maria Koterbska, znana z takich przebojów, jak m.in. Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Parasolki lub Serduszko puka w rytmie cza cza, ma w dorobku ponad 1500 utworów. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Swoje 90. urodziny obchodziła 13 września.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet ?

   Engelbert Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nawet takiego głupka i rządowego liżydupę zaprosili ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale kultura chyba obowiązuje.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama