Ważne
  Orkan Aleksandra już u nas OSTRZEŻENIE + WIDEO Wiatr do 120...

  Orkan Aleksandra już u nas OSTRZEŻENIE + WIDEO Wiatr do 120 km/h. Prognoza pogody dla woj. śląskiego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Porywisty wiatr powoduje spore szkody
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dziennik Zachodni

  Orkan Aleksandra już wieje! Skutki jego niszczycielskiej siły moga być bardzo poważne. Instytut Meteorologii ostrzega przed porywistym wiatrem, który ma gwałtownie przybrać na sile po południu. ZOBACZ prognoze pogody dla woj. śląskiego.
  Prognoza pogody i ostrzeżenie przed orjanem Aleksandra:

  W piątek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże od zachodu wzrastające do całkowitego oraz opady deszczu przemieszczające się z zachodu na północny wschód.

  Temperatura maksymalna od 2 st.C, 3 st. na krańcach wschodnich do 5 st.C, 7 st.C na zachodzie, a na Pogórzu Karpackim, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, od 6 st.C do 9 st.C.
  Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny wzmagający się do silnego (od 25 km/h do 40 km/h), a na wybrzeżu dość silny wzmagający się do bardzo silnego (od 35 km/h do 55 km/h). Ma to związek z orkanem Aleksandra.

  Porywy wiatru od 60 km/h, 70 km/h na wschodzie do 80 km/h na południu i zachodzie kraju, a na wybrzeżu do 90 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią wieczorem. Wysoko w górach wiatr w porywach do 120 km/h, zachodni.

  Jest już pierwsza ofiara orkanu Aleksandra. To kobieta, która ucierpiała w wyniku uderzenia konarem, który spadł z drzewa na Opolszczyźnie. Trafiła do szpitala.  OSTRZEŻENIE IMIGW W WARSZAWIE:

  Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który nad Polskę ma dotrzeć w piątek. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega oraz apeluje o zachowanie ostrożności. Kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, które mogą być spowodowane przez powalone drzewa. Samochody warto zostawić na miejscach parkingowych z dala od drzew. Należy także liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Linie przesyłowe mogą zostać uszkodzone przez łamiące się na skutek wiatru konary drzew. Podczas porywistych wiatrów należy zabrać z balkonów przedmioty, które spadając mogą komuś wyrządzić krzywdę.

  Według prognozy IMGW w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim (subregion elbląski) oraz podkarpackim, spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego i południowego. Według prognoz najmocniejszych podmuchów można spodziewać się w piątek. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągać 90 km/h. W głębi kraju 80 km/h, a w szczytowych partiach nawet Sudetów 120 km/h. Na Wybrzeżu wiatr zacznie słabnąć w nocy z soboty na niedzielę, w górach w sobotę rano.

  W nocy z piątku na sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite, miejscami duże, oraz okresami opady deszczu, na krańcach północno-wschodnich lokalnie możliwy także deszcz ze śniegiem.  Na wybrzeżu i Pomorzu po północy stopniowy zanik opadów i miejscami większe przejaśnienia. Temperatura minimalna od 0 st.C, 1 st.C na północnym wschodzie do 5 st.C, 6 st.C na południowym zachodzie i Pogórzu Karpackim. Wiatr południowo-zachodni, początkowo dość silny i silny, w porywach do 80 km/h, a na wybrzeżu bardzo silny (do 55 km/h), w porywach do 90 km/h, od zachodu powoli słabnący. Wysoko w górach wiatr w porywach do 120 km/h, południowo-zachodni.

  W sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami oraz okresami opady deszczu. Opady głównie w obszarze od Dolnego Śląska, przez centrum kraju po Podlasie i Suwalszczyznę. Temperatura maksymalna od 2 st.C, 3 st.C na północnym wschodzie do 8 st.C na południowym zachodzie, a na Pogórzu Karpackim, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, od 6 st.C do 9 st.C. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu wschodnim do 70 km/h, a na południu Podkarpacia do 80 km/h, od zachodu słabnący. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni. PAP

  Prognoza pogody na kolejne dni
  Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama