Ważne
  Phantom w Operze Śląskiej w Bytomiu. Premiera w niedzielę

  Phantom w Operze Śląskiej w Bytomiu. Premiera w niedzielę

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Premiera musicalu Phantom Maury'ego Yestona na podstawie powieści Upiór w operze Gastona Leroux odbędzie się w niedzielę w Operze Śląskiej w Bytomiu. To pierwszy musical w historii tej sceny, działającej od 1945 r.
  - Nie graliśmy wcześniej rzeczy o charakterze rozrywkowym dla dorosłych. Były oczywiście operetki, musicale dla dzieci, ale nic +porządnego+ dla dorosłej publiczności - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bytomiu dyrektor opery Tadeusz Serafin.

  - To rozrywka przez duże R, tak naprawdę dramat. Musical chyba jest najtrudniejszą z muzycznych form, na własnej skórze poznałem ciężar tego gatunku.
  Tu trzeba i zagrać, i zaśpiewać, powiedzieć prozę, czasem zatańczyć. Każdy musical niesie w sobie dużo trudności, również w sensie przekonania zespołu operowego, żeby troszeczkę inaczej myśleć. To materiał wcale nie łatwy w śpiewaniu, niektóre partie są trudniejsze od operowych, trzeba się poruszać po całej skali, jeśli chodzi o stronę wokalną - powiedział reżyser Daniel Kustosik.

  Większość widzów kojarzy Upiora w operze z popularnym musicalem Andrew Lloyda Webbera. Realizatorzy bytomskiego spektaklu sięgnęli po mniej znany, autorstwa Yestona. - Dla mnie ten Phantom jest zdecydowanie ciekawszy i lepszy w sensie muzycznym, dramaturgicznym, na szczęście nie daje szansy na drugą część - zaznaczył Kustosik.

  Słynną powieść Upiór w operze napisał w 1911 r. francuski dziennikarz i autor powieści sensacyjnych Gaston Leroux, zainspirowany opowieściami o tajemniczych podziemiach paryskiej opery. Eryk - człowiek - upiór, urodził się i wychował w jej katakumbach. Pod maską, którą stale nosi, kryje drastyczną prawdę o swoim wyglądzie, ma jednak głęboką potrzebę piękna i kocha muzykę. Eryk jest zakochany w swojej uczennicy, pięknej chórzystce Christine.

  Komplikacje pojawiają się, kiedy chroniący Eryka dyrektor teatru traci stanowisko, a nowy zarządca wraz z operową divą Carlottą dokonują dużych zmian artystycznych. Upiór wymusza na dyrekcji zmianę w obsadzie premiery, Carlotta porzuca spektakl w środku próby, zastępuje ją Christine. Jej porywający występ podczas premiery urzeka publiczność i upiora, który postanawia uczynić z niej gwiazdę opery.

  Śpiewaczka może też jednak liczyć na wpływy i uczucie majętnego patrona teatru, hrabiego Filipa de Chardon. Mimo podziwu dla swego opiekuna - Upiora, Christine idzie za głosem serca i wybiera hrabiego, co wzbudza gniew Upiora i prowadzi do dramatycznego finału. - Ten niby XIX-wieczny teatr opiera się na przeżyciach, które mogą się przydarzyć w każdym wieku - i historycznie, i w naszym życiu - podkreślił reżyser.

  W roli Eryka wystąpi Maciej Ogórkiewicz, Christine - Justyna Dyla, hrabiego Maciej Komandera, zaś dyrektora opery - Cezary Biesiadecki. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Andrzej Knap, scenografię przygotował Ireneusz Domagała, zaś choreografię Grzegorz Kawalec.

  Prapremiera musicalu Maury'ego Yestona z librettem Artura Kopita odbyła się w 1991 r. w teatrze w Houston w Teksasie. Od tej pory zrealizowano już ponad 1000 przedstawień na całym świecie. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama