Częstochowa: Faszyzm na Marszu Antykomunistycznym? Wszczęto...

  Częstochowa: Faszyzm na Marszu Antykomunistycznym? Wszczęto śledztwo

  WAB

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Faszyzm na Marszu Antykomunistycznym? Wszczęto śledztwo
  Częstochowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania ustroju totalitarnego na Marszu Antykomunistycznym w Częstochowie. Stowarzyszenie Wieczny Raków oraz Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR zorganizowały go 13 grudnia ubiegłego roku, w 33. rocznicę stanu wojennego.
  Częstochowa: Faszyzm na Marszu Antykomunistycznym? Wszczęto śledztwo
  Na problem zwrócił uwagę czytelnik "Dziennika Zachodniego", który zauważył, że niektóre flagi i banery mogą propagować treści faszystowskie i rasistowskie.

  - Na zdjęciach widać baner Rakowa, a nad nim napis "Krew i Honor". Jest to spolszczone motto Hitlerjugend ("blut et Ehre") oraz nazwa polskiego oddziału neonazistowskiej organizacji o nazwie Blood And Honour - tłumaczy mężczyzna i dodaje: - Widać również flagę przypominającą flagę hitlerowska, w któej swastykę zastąpiono krzyżem celtyckim - symbolem ruchów rasistowskich White Pride.


  Podobne wątpliwości ma częstochowska prokuratura, która na podstawie publikacji prasowych zdecydowała się wszcząć śledztwo w tej sprawie.- Mamy specjalny zespół, który zajmuje się takimi sprawami. Śledztwo zostało wszczęte 15 stycznia - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury. Jak udało się nam dowiedzieć, śledczym nie podobają się również inne transparenty, które były prezentowane podczas grudniowego marszu. Chodzi m.in. o flagę z napisem "Uwolnić Janusza Walusia". Waluś odsiaduje w tej chwili w RPA wyrok dożywotniego więzienia za zabójstwo czarnoskórego Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej. Morderstwo miało podtekst polityczny i rasistowski.

  Grudniowy Marsz Antykomunistyczny miał spokojny charakter. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Wieczny Raków, Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Uczestnicy marszu skandowali hasła antykomunistyczne oraz antyeuropejskie m.in. "Znajdzie się kij, na Kiszczaka ryj" oraz "Stan wojenny pamiętamy, komunistom żyć nie damy" oraz "Traktat Lizboński to zdrada Polski". Co ciekawe marsz zabezpieczało kilku policjantów. Żaden z nich nie zwrócił uwagi na to, że mógł on propagować treści faszystowskie.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama