Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Kalus, polityk ze Śląska odwołany z grona doradców komisji śledczej. Powodem zdarzenie z Katowic sprzed lat

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
Zgromadzenie w którym uczestniczył Jakub Kalus miało miejsce w Katowicach w 2017 roku.
Zgromadzenie w którym uczestniczył Jakub Kalus miało miejsce w Katowicach w 2017 roku. Archiwum DZ
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych odwołała w środę doradcę stałego Jakuba Kalusa, ponieważ w 2017 r. brał on udział w zgromadzeniu w Katowicach, podczas którego organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów. Jakub Kalus jest politykiem Ruchu Narodowego. W najbliższych wyborach startuje do Sejmiku Śląskiego z listy Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Polityk ze Śląska odwołany z grona doradców komisji

Przewodniczący komisji Dariusz Joński (KO) powiedział, że ponieważ zostało zgłoszone do niego pytanie, "czy prawdą jest, że Jakub Kalus w listopadzie 2017 roku w Katowicach był uczestnikiem zgromadzenia środowisk narodowych, podczas którego na rynku wieszano portrety europosłów, to pytanie odesłał, z prośbą o wyjaśnienie, do posła Tumanowicza".

Witold Tumanowicz odpowiedział, że "nie ma zarzutów do doradcy Jakuba Kalusa o braku bezstronności, braku kompetencji czy doświadczenia prawniczego i rzetelności czy nawet pracowitości, a jest zarzut wzięcia udziału w legalnej manifestacji".
Dodał, że "kuriozalne zarzuty wobec Jakuba Kalusa zostały prawomocnie odrzucone przez sąd".

Wiceprzewodniczący komisji Jacek Karnowski (KO) ocenił, że doszło do sytuacji niegodnej. "Wieszanie na szubienicy kojarzy się w Polsce z okupacją i obojętnie jakie mamy poglądy polityczne, czy z lewej strony czy ze środka, wykonywanie takich gestów jest nikczemne. Może być zgodne z prawem, ale na pewno nieetyczne" - dodał.

Co do odwołania Kalusa, jako nieskazanego za swój czyn, wątpliwości miał poseł PiS Mariusz Krystian, który poparł wniosek Tumanowicza, aby w tej sprawie opinię wydali wszyscy eksperci komisji. Ten wniosek nie został poddany pod głosowanie, ponieważ jako pierwszy przyjęto wniosek o odwołanie Kalusa. Joński złożył wniosek i poddał go pod głosowanie, w wyniku, którego Kalus został odwołany.

Zgromadzenie w Katowicach

W listopadzie 2017 r. na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, przy pomniku Wojciecha Korfantego, zgromadziło się kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk narodowych. Zgromadzenie zgłoszono pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy". Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce: Michała Boniego, Danuty Huebner, Danuty Jazłowieckiej, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery i Róży Thun. To ich zdjęcia narodowcy zawiesili na szubienicach.

Kilka dni później katowicka prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem art. 119 Kodeksu karnego. Stanowi on, że "kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera