Sosnowiec: mija 110 lat od masakry robotników pod Hutą...

  Sosnowiec: mija 110 lat od masakry robotników pod Hutą Katarzyna [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu.
  1/18
  przejdź do galerii

  Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu. ©Tomasz Szymczyk

  Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu. 9 lutego 1905 roku ukryte w hucie wojsko carskie otworzyło ogień do protestujących robotników. Zginęło wówczas 38 osób, a około 150 zostało rannych. Zabitych pochowano w we wspólnej mogile na cmentarzu przy ul. Zuzanny.
  Na przełomie stycznia i lutego 1905 roku sytuacja w Zagłębiu Dąbrowskim była napięta. 4 lutego rozpoczął się tutaj strajk generalny. Pięć dni później wśród strajkujących górników kopalni Renard (późniejsza KWK Sosnowiec) pojawiła się informacja, że w pobliskiej hucie Katarzyna dyrekcja przy pomocy łamistrajków uruchamia produkcję. Tłum ruszył do tego drugiego zakładu, by powstrzymać rozpoczęcie pracy. Gdy dotarli do huty, ukryte w zakładzie rosyjskie wojsko zaczęło strzelać.


  O wydarzeniach tych przypomina od lat dwudziestych tablica umieszczona przy wejściu na teren huty. To przed nią odbyły się skromne tegoroczne uroczystości. Wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, pełnomocnik wojewody ds. współpracy ze środowiskiem kombatantów Andrzej Krzystyniak, przedstawiciele sosnowieckiej lewicy na czele z byłym prezydentem Kazimierzem Górskim oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Byłych Więźniów Politycznych.

  - Jesteśmy tutaj w nieprzypadkowym czasie i nieprzypadkowym miejscu. Przypada w tym roku 110. rocznica wybuchu rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich. Jesteśmy w miejscu, w których polscy robotnicy walcząc o wyzwolenie społeczne oraz narodowe poświęcili swoje życie i zdrowie walcząc o wolną i sprawiedliwą Polskę. Ta tradycja często było zapomniana albo wykorzystywana politycznie. To tradycja lewicowego patriotyzmu i walki polskich robotników wspólnie o swoje interesy pracownicze i niepodległą i wolną Polskę, która ma pełne prawo i która powinna stać się częścią polskiej polityki pamięci - mówił w trakcie uroczystości wicewojewoda Piotr Spyra.

  - 1905 rok na tych ziemiach należał do bardziej szczególnych. 1 lutego zawiązał się komitet strajkowy, w skład którego weszły środowiska lewicowe z PPS, ale również środowiska prawicowe, jak Narodowa Demokracja. 9 lutego to tutaj doszło do najtragiczniejszych wydarzeń w Zagłębiu. Strajki zakończyły się w marcu niewielką poprawą warunków pracy zagłębiowskich robotników, nie mniej jednak 1905 rok przyniósł wydarzenia, które warte są przypominania na każdym kroku. 31 października 1905 roku zaczęła funkcjonować odrębna Republika Zagłębiowska. Przetrwała do 10 listopada. Józef Piłsudski po latach wspominał, że te niedocenione wydarzenia 1905 roku dały prawdziwy test przed tym, co działo się w roku 1918. Tablica, przy której się znajdujemy, ufundowana przez PPS w 1922 roku o tym przypomina - dodał wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odkłamać historię!

   Krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To wydarzenie było zawłaszczone przez komuchów i przez kilkadziesiąt lat przedstawiane jako ich "osiągnięcie" i powód do chwały. W końcu pora na oczyszczenie historii bo Zagłębie było czerwone ale...rozwiń całość

   To wydarzenie było zawłaszczone przez komuchów i przez kilkadziesiąt lat przedstawiane jako ich "osiągnięcie" i powód do chwały. W końcu pora na oczyszczenie historii bo Zagłębie było czerwone ale niepodległościowym PPS Józefa Piłsudskiego a nie komunistycznych renegatów przywleczonych tu na ruskich czołgach i ich pogrobowców; PZPR i SLD!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama