Żory: Muzeum, płomień i konkurs

  Żory: Muzeum, płomień i konkurs

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Ognia otrzymało nominację do konkursu Polska Architektura 2014. Czy uda się wygrać?
  1/2
  przejdź do galerii

  Muzeum Ognia otrzymało nominację do konkursu Polska Architektura 2014. Czy uda się wygrać? ©Ovo Grąbczewscy/mat.pras.

  O unikatowym budynku Muzeum Ognia jest już głośno nie tylko w kraju. Obiekt został nominowany do tytułu Polska Architektura Roku 2014.
  Jedna z najbardziej oryginalnych budowli w Polsce - Muzeum Ognia w Żorach, została nominowana do konkursu Polska Architektura 2014. O wygraną powalczy m.in. z NOSPR w Katowicach czy Muzeum Śląskim. Muzeum Ognia przy "wiślance" działa od 3 grudnia 2014 roku. Odwiedzają je żorzanie i przyjezdni, których ciekawi nie tylko unikatowa w skali całego kraju interaktywna wystawa, przedstawiająca historię ognia, ale budynek z zewnątrz. Przypominać ma płomień, dlatego mieni się wszystkimi kolorami w słońcu, a inaczej wygląda o zmierzchu.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Muzeum Ognia w Żorach to hit na skalę całego świata


  ZOBACZ TAKŻE:
  Muzeum Ognia Żory otwarte od 4 grudnia! [ZDJĘCIA]


  Jest pokryty specjalną blachą miedzianą - po raz pierwszy w ten sposób zastosowaną w Polsce. Kierowcy podróżujący "wiślanką" nie pozostają na taki widok obojętni: pojawiają jednak nie tylko się zachwyty; w internecie obiekt ochrzczono mianem "blaszaka". Ale fachowcy od architektury i designu doceniają pomysł i się nim zachwycają. Za projekt architektoniczny odpowiadała firma Ovo Grąbczewscy Architekci z Katowic. Budowa pochłonęła 7,4 mln złotych.

  Rozmowa z Barbarą i Oskarem Grąbczewskimi z OVO Grąbczewscy, którzy odpowiadają za projekt architektoniczny Muzeum Ognia

  Muzeum Ognia w Żorach, jedna z najbardziej kontrowersyjnych i oryginalnych na świecie budowli, zostało nominowana do prestiżowego konkursu Polska Architektura 2014. Walczycie m.in. z NOSPR w Katowicach. Uda się wygrać?
  Nominacja w konkursie Polska Architektura 2014 jest dla nas kolejnym dowodem uznania dla Muzeum Ognia ze strony renomowanych architektów i krytyków architektury. Mimo, że obiekt nie jest duży i nie leży w wielkim mieście, od momentu otwarcia cieszy się wielkim zainteresowaniem mediów z całego świata. Opublikowały go wszystkie najbardziej znane międzynarodowe portale architektoniczne, a w przygotowaniu są publikacje w magazynach i gazetach z Polski, Europy, Azji, Australii i Ameryki poświęconych architekturze, kulturze i sztuce , designowi, podróżom. Sama nominacja jest dla nas wielkim wyróżnieniem, walczymy z najlepszymi budynkami w Polsce.

  Jak wyglądały prace nad tworzeniem "ognistego pawilonu"? Co było najtrudniejsze?
  Idealnie wyeksponowana działka kryła w sobie kilka niemiłych niespodzianek. Przez jej teren przebiegają główne miejskie kolektory kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wysokoprężny gazociąg. Nanieśliśmy na plan wszystkie strefy ochronne, których nie wolno zabudować i otrzymaliśmy przedziwny kształt, praktycznie uniemożliwiający dopasowanie do niego obiektu. Termin oddania projektu zbliżał się nieubłaganie, a my wciąż nie wiedzieliśmy, jak rozwiązać ten problem. Wpadliśmy wtedy na pomysł, żeby się "zresetować" na kilkudniowej wycieczce. Dla czystego sumienia wzięliśmy ze sobą mapę działki w Żorach. Siedzieliśmy z nią na rynku w Sienie i nastąpił przełom. Oglądany w ostrym słońcu dziwny kształt na planie zaczął przypominać nam płomień. Przypomnieliśmy sobie, że nazwa Żory pochodzi od słowa "żar", gdyż powstały one w miejscu wypalanego lasu. Momentalnie podjęliśmy decyzję: budynek ma przypominać płomień. Od tego momentu projekt poszedł błyskawicznie.

  W internecie nie brakuje komentarzy mieszkańców, którzy to dzieło określają mianem "blaszaka", "budy". Nie znają się?
  Myślę, że te określenia wynikają głównie z długiego oczekiwania na koniec realizacji i z pewnego zniecierpliwienia przedłużającą się inwestycją. Podchodzimy do tego z dystansem i humorem. Jest wiele znanych obiektów, które zyskały różne przydomki - weźmy katowicki Spodek czy poznański Okrąglak, które wręcz zmieniły swoją pierwotną nazwę wykorzystując niepochlebne określenia. Muzeum Ognia ma bardzo nowoczesną formę, która dla niektórych może być początkowo zbyt trudna w odbiorze, ale jesteśmy przekonani, że z czasem wrośnie ona w krajobraz Żor i zyska szeroką akceptację.

  Co w nim jest wyjątkowego?
  Budynek składa się z trzech rzeźbiarsko ukształtowanych ścian, pomiędzy którymi swobodnie przepływa przestrzeń wnętrza, okrążająca centralny trzon pomieszczeń. Ściany od wewnątrz są betonowe, a na zewnątrz pokryte specjalnie zabezpieczoną blachą miedzianą, której kolor, połysk, migotliwość nawiązuje do ognia. Jest to bardzo rzadki materiał, po raz pierwszy zastosowany w Polsce. Zbudowany z półprzezroczystych trójkątów sufit, schody prowadzące do podziemnej wystawy, lada recepcyjna - wszystkie elementy są podporządkowane głównej idei budynku. Muzeum Ognia jest jedynym tego typu obiektem na świecie - zarówno funkcja, jak i forma są całkowicie oryginalne, a ujęcie ognia jako przewodniego tematu architektury jest naszym autorskim pomysłem.

  Skąd czerpali państwo inspirację tworząc tej wyjątkowy projekt?
  Inspiracją była dla nas natura ognia - jego zmienność, dynamika, nieregularność. Wyobraziliśmy sobie płomienie pełzające po ziemi, które wyznaczają pewną przestrzeń. Ogień odstrasza i niszczy, ale z drugiej strony ogrzewa i przyciąga. Wykonawca miał przed sobą bardzo trudne zadanie. Zarówno konstrukcja obiektu jak i materiały wykończeniowe spełniły nasze oczekiwania, a reakcje widzów mogących obejrzeć gotowy obiekt potwierdziły nasze wrażenia. Zobaczyliśmy jeszcze jedną rzecz, której nie da się ująć na najlepszej wizualizacji: jest to gra światła. Elewacja odzwierciedla ruch uliczny, zmienia się w zależności od pory dnia i roku.

  Jakie były pierwsze skojarzenia, gdy zobaczyliście "ognisty pawilon" podczas otwarcia w listopadzie ubiegłego roku?
  To zawsze wyjątkowy moment dla architekta - zobaczyć zaprojektowany przez siebie budynek "na gotowo". Jesteśmy bardzo zadowoleni, budynek wygląda tak, jak go sobie wymyśliliśmy, a z drugiej strony - jest w nim mnóstwo zaskakujących wizualnie miejsc.

  Rozmawiała: Katarzyna Śleziona


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama