Jak wydoić sztuczną krowę? Najlepszy okazał się rolnik z...

  Jak wydoić sztuczną krowę? Najlepszy okazał się rolnik z kłobuckiego [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak wydoić sztuczną krowę? Najlepszy okazał się rolnik z kłobuckiego
  1/12
  przejdź do galerii

  Jak wydoić sztuczną krowę? Najlepszy okazał się rolnik z kłobuckiego ©ŚODR w Częstochowie

  Jak wydoić sztuczną krowę? Czterdziestu młodych rolników walczyło w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie o tytuł najlepszego młodego rolnika w województwie śląskim. Musieli także wydoić krowę, tyle, że sztuczną. Jak im poszło?
  Jak wydoić sztuczną krowę?

  Pośród uczestników, tradycyjnie byli zarówno uczniowie szkół rolniczych, jak również młodzi właściciele lub współwłaściciele gospodarstw rolnych, posiadający wykształcenie rolnicze.

  Olimpiada Młodych Producentów Rolnych ma za zadanie popularyzację wiedzy w zakresie rolnictwa w tym aktualnych wyników, badań i osiągnięć naukowych w tym zakresie. Ma również na celu upowszechnianie w środowisku rolniczym, wiedzy w dziedzinie unijnych programów rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz funduszy przeznaczonych na ten cel.


  Tradycyjnie konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym z nich uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać pisemny test składający się z 50 pytań. Następnie, w części praktycznej należało rozpoznać dziesięć rodzajów ziaren, następujących roślin: gorczyca, soczewica, wyka, pszenica, peluszka, groch, siemię lniane, gryka, mak i proso. Potem trzeba było dokonać regulacji (skalibrować) opryskiwacza. Na koniec, uczestnicy konkursu, przy wykorzystaniu figury imitującej krowę, musieli wykonać tradycyjne dojenie ręczne na czas wraz z jego omówieniem. Na potrzeby konkursu z gospodarstwa agroedukacyjnego „Jurajska Spiżarnia” w Białej Wielkiej wypożyczono sztuczną figurę krowy o imieniu "Lela".

  Organizatorami finału wojewódzkiego rywalizacji, był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej w Katowicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Konkurs wyłonił pięciu najlepszych rolników, którzy będą reprezentować nasze województwo na finale krajowym w dniach 26-27 marca 2015 roku podczas XX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

  W skład jury konkursu weszli: Urszula Bartkowiak, Piotr Sykuła i Józef Perczak - z ŚODR w Częstochowie oraz Marek Dworniczek z kłobuckiego BP ARiMR. Wśród gości i obserwatorów konkursu znaleźli się m.in.: Artur Bramora - Poseł na Sejm RP, Dariusz Suszyński - Prezes Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie, Jerzy Motłoch - Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Boski - Dyrektor ŚODR w Częstochowie, Henryk Kolasa - Zastępca Dyrektora Śląskiego OR ARiMR, Roman Włodarz - Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele kilku samorządów z województwa śląskiego.

  Laureatami tegorocznej, XIX olimpiady, na szczeblu województwa śląskiego, zostali:

  • I miejsce - Marta Kmieć-Wawrzyniak z Bieżenia w powiecie kłobuckim;
  • II miejsce - Tomasz Gałuszka z Pawłowic - powiat pszczyński,
  • III miejsce - Andrzej Bem, uczeń ZSR w Żarnowcu - powiat zawierciański;
  • IV miejsce - Dawid Pietrasik z Kobyłczyc - powiat częstochowski,
  • V miejsce - Bartłomiej Rachwał z Borowna - powiat częstochowski.

  Uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, w postaci sprzętu elektronicznego oraz przydatnych narzędzi mających zastosowanie w gospodarstwie.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jak wydoić szlezjera???

   stedtke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wie ftoś??


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taki wsiafsski niymiec

   goroloafee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jak sstedtke z 0nru.a ta krofa to przemysł polackigo ślomska.777.i koKOlo dosPOdoaF WSIOCKICH PO stuDNIACH 3@wieku.I ZABYTKI BATUMIA CO SIE WALOm BO ZABURZAŃSKIE eKO TURrysstyka CZE KOmy NA TEQILLA...rozwiń całość

   jak sstedtke z 0nru.a ta krofa to przemysł polackigo ślomska.777.i koKOlo dosPOdoaF WSIOCKICH PO stuDNIACH 3@wieku.I ZABYTKI BATUMIA CO SIE WALOm BO ZABURZAŃSKIE eKO TURrysstyka CZE KOmy NA TEQILLA I GRINGOSS Z WSZAFKI NADAFI.muczas graciass Polisz PATAPATA PATass.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama